Ten „model” kartek opracowałam sobie w zeszłym roku i tak mi się spodobały, że postanowiłam w tym roku do nich powrócić. Są proste w przygotowaniu i nawet ci, wszyscy, którzy zaraz będą wymawiać się brakiem zdolności plastycznych (c’mon, ja rysuję jak pięciolatek) dadzą radę. Kartki wychodzą urocze i nieszablonowe. Zobaczcie jakie inne przykładowe wzory można stworzyć.

 

Domologia Stosowana – ręcznie robione kartki świąteczne

Żeby przygotować takie ręcznie robione kartki świąteczne będziecie potrzebować:

 • kolorowe kartony (w zależności od ilości kartek) – ja na 24 kartki kupiłam cztery różnokolorowe kartony o wymiarach 100 x 70 cm
 • ozdobne dziurkacze
 • kartka kartonowa z nadrukowanym świątecznym wzorem (najlepiej w formie cienkich pasków)
 • samoprzylepna tasiemka-koronka
 • klej do papieru
 • długa linijka
 • ostre nożyczki
 • ołówek

Teraz krótka instrukcja

 1. Najpierw trzeba przygotować kartoniki. Moje mają kształt kwadratu o boku 15cm, dlatego na kartonie odmierzamy prostokąty 15 x 30 cm. Przy okazji rysowania linii warto od razu lekko narysować także linię zgięcia.
 2. Nie martwcie się, że z kartonu pozostają „ścinki”. Będą nam bardzo przydatne do robienia elementów ozdobnych.
 3. Teraz trzeba kartoniki pozaginać. Najpierw przyłóż linijkę w miejscu zagięcia (przydaje się wcześniej narysowana linia) i od spodu zagnij karton. Potem wyciągnij linijkę, zamknij kartonik, dopasuj rogi i dopiero wtedy mocno zgnij przejeżdżając palcem po krawędzi.
 4. Teraz przygotuj sobie elementy do ozdabiania – ja wycięłam paski z ozdobnej kartki z motywami świątecznymi (niestety nie zrobiłam zdjęcia, kiedy była jeszcze w całości, to te paski ze skarpetami, kropkami i kratką) oraz różnej grubości jednokolorowe paski o szerokości 15 cm.
 5. Teraz trzeba je podziurkować wedle obmyślonego wzoru, wszystko skomponować i przykleić klejem.
 6. Na koniec przyciąć, jeśli któryś element lekko wystaje poza krawędź.

Mi w zeszłym roku bez problemu udało się kupić pasujące koperty. Każdą kartę wypisywałam ręcznie, a żeby było jeszcze lepiej koperty zalakowałam. Ponoć robiło wrażenie ?