Wpadłam całkowicie! Mało mnie tu, bo po prostu za dużo dzieje się w realnym życiu. Robimy małe kroczki z pracownią Montessori, a pierwsze rezultaty pokażę Wam jak tylko przyjdzie porcja zamówionych ostatnio przeze mnie pomocy. Tymczasem zmiany objęły cały dom i na bieżąco pojawiają się kolejne „udoskonalenia”. Dziś podpowiadam co zrobić, żeby zachęcić malucha, żeby był samodzielny przy ubieraniu się do wyjścia. A do tego coś ekstra, co możecie ściągnąć i wydrukować na potrzeby własnych pociech

Maluch ubiera się sam

Dostępność to jedna z podstawowych zasad pedagogiki Montessori – rzeczy należące do dziecka powinny być w zasięgu jego rąk. Dotyczy to także ubrań, butów i wszelkich akcesoriów potrzebnych do wyjścia. Dlatego też:

  1. Zamontuj wieszak tak, żeby dziecko samodzielnie mogło ściągać i odwieszać kurtkę.
  2. Zrób miejsce na czapkę, szalik i rękawiczki, do którego będzie dosięgać.
  3. Postaw w przedpokoju małe krzesełko, żeby dziecko mogło wygodnie założyć buty.
  4. Daj mu podpowiedź, w jakiej kolejności najłatwiej będzie mu zakładać i ściągać ubrania.
  5. Daj dziecku czas na zrobienie tego w swoim tempie. Kiedy tylko jest taka możliwość, zacznijcie się zbierać 15, 20 minut wcześniej, żeby dziecko w spokoju mogło popróbować różnych sposobów i technik.
  6. Nie wyręczaj! To jest dobre dla nas, nie dla dzieci.

Maluchy nie mają jeszcze wprawy i czasem zdarza im się założyć buty, zanim na nogi zostaną naciągnięte spodnie z kombinezonu. Ta obrazkowa instrukcja pomoże zachować im właściwą kolejność bez naszego upominania i strofowania. Warto mieć taką instrukcję w swoim domu.

Wiesz, że nawet maluchy potrafią ubrać się same? Ot, choćby za pomocą tej techniki.

A u Was co się sprawdza? ?