W końcu nadszedł ten dzień i pojawiła się nowy materiał edukacyjny, tym razem lekcja o ptakach powracających do nas na wiosnę. Będzie trochę mniej tekstu niż zwykle, za to dużo zdjęć i o wiele więcej materiałów do pobrania, niż przy okazji lekcji o kwiatach. Oczywiście ta publikacja jest dopiero wprowadzeniem do tematu i myślę, że z czasem pojawią się kolejne odsłony w ramach tego fascynującego i bardzo obszernego tematu.

Budowa ptaka

Zaczynamy od puzzli z budową ptaka. Przygotowałam do nich karty kontrolne, dzięki którym dziecko może poznać nazwę poszczególnych cześć ciała. Myślę, że z czasem dojdzie tu kilka bardziej szczegółowych informacji, ale zaczynamy od podstaw. Do pobrania TU.

 

Gatunki ptaków powracających na wiosnę

To zestaw kart trójdzielnych pokazujących te najbardziej popularne gatunki przylatujące do Polski po zimie. I tak znajdziecie tu: bociana, czajkę, dudka, gęś gęgawą, jaskółkę, kukułkę, skowronka, słowika, wilgę oraz żurawia. Do pobrania TU, a karta kontrolna TU.

 

Przystosowanie ptaków do lotu

Ten zestaw kart trójdzielnych przedstawia siedem mechanizmów przystosowawczych, dzięki którym ptaki mogły oderwać się od ziemi. Do każdego z nich przygotowałam krótki opis, aby został umieszczony z tyłu karty. Do pobrania TU.

 

Matematyka

Tym razem z matematyki przygotowałam klasyczne zadanie tekstowe, które Filip uwielbia i rozwiązuje na pęczki. Pojawiło się też coś nowego, ponieważ powoli wchodzimy w temat ułamków. Kilkukrotnie dotykaliśmy ich przy okazji gotowania, na konferencji kupiłam tablicę z ułamkami, ale pojawiają się też w jednym zadaniu. Do pobrania TU.

 

Język polski

Łączymy zajęcia polonistyczne i ptaki i co nam wychodzi? Powiedzenia i przysłowia! Odnoszę wrażenie, że w języku codziennym coraz rzadziej z nich korzystamy, dlatego warto mówić o nich przy okazji takich tematycznych lekcji. Części mowy jeszcze w wydaniu mało montessoriańskim, ale zaopatrzona w nowiutką skrzynkę gramatyczną już tu knuję, co przygotować następnym razem.

 

Pojawia się też element czytania na role, a wiersz Jana Brzechwy „Żuraw i czapla” uznałam za wręcz napisany specjalnie na potrzeby tej lekcji (mam nadzieję, że Jan Brzechwa wybaczyłby mi tę jawną arogancję). Można oczywiście ograniczyć się do czytania i omawiania, ale można też pójść krok dalej i zrobić teatrzyk kukiełkowy lub prawdziwy teatr cieni. Rysunki obu ptaków znajdują się w materiałach, wystarczy je nakleić na kartkę bloku technicznego, wyciąć, a od spodu podkleić patyczek do szaszłyków. Do zrobienia teatru cieni przydadzą się te same kukiełki, a dodatkowo lampka i białe wyprasowane prześcieradło (i słowo „wyprasowane” jest tu słowem kluczowym, uwierzcie mi, sprawdzałam ? ). Komplet materiałów z języka polskiego do pobrania TU.

 

Ptaki w sztuce

Tym razem poszłam w bardziej rodzime klimaty, w końcu mówimy o ptakach polskich. Pojawiały się one na różnych obrazach, ale przy okazji przygotowywania się do tej lekcji odkryłam, że chyba największą słabość miał do nich Józef Chełmoński. I tak na naszej ścianie malarskiej możecie zobaczyć: „Kaczki nad wodą”, „Wilga i kraska”, „Świt. Królestwo ptaków” oraz „Żurawie o poranku” właśnie jego autorstwa. Obrazów tych Wam nie udostępnię, jednak mogę podpowiedzieć, że wydrukowałam je z tej strony.

 

Jeśli natomiast chodzi o muzykę klasyczną to tym razem proponuję utwór, którego autorem jest Louis-Claude Daquin a tytułowym bohaterem… kukułka. Jak widzicie nadal obracamy się w towarzystwie wcześniej poznanych gatunków i uwalamy wiedzę o nich.

Kreatywnie

Udostępniam Wam obrys ptaka, który był podstawą do stworzenia kart, który dziecko może go wypełnić dowolnym sposobem (kredkami, farbami, wydzieranką, piórami, rozcieraną plasteliną). Ale główną propozycją jest tu sójka wykonana z koralików, na którą wzór możecie pobrać TU.

 

Ptaki w książkach

To bardzo obszerny temat, ponieważ tytułów o ptakach jest całe mnóstwo. Bardzo subiektywnie wybrałam te, które miałam możliwość zobaczyć i szczególnie mi się spodobały.

 

Poniższe linki są linkami afiliacyjnymi, co oznacza, że ze sprzedaży każdej książki otrzymam niewielki procent jej wartości. Polecam je z czystym sercem wiedząc, że są to naprawdę wartościowe pozycje.

Andrzej Kruszewicz „O ptakach” to książka, która potrafi zauroczyć od pierwszej chwili. Wstęp z ogólnymi informacjami, a potem strony poświęcone poszczególnym gatunkom. Piękne zdjęcia, dużo cech charakterystycznych poszczególnych ptaków, wreszcie po prostu piękny design.

 

Ilustrowany inwentarz ptaków” autorstwa Emmanuelle Tchoukriel i Virginie Aladjidi kusi niezwykłymi ilustracjami, w których niemalże można poczuć fakturę ptasich piór. Każda strona to jeden z tych niezwykłych rysunków oraz zwięzły opis. Ciężko się od niej oderwać.

 

Opracowanie zbiorowe „Poznaj ptaki” to świetna propozycja, jeśli nie potrzebujemy rozbudowanych opisów, a preferujemy krótkie informacje i realistyczne zdjęcia wielu gatunków w jednym miejscu. Książka niedroga, a wartościowa.

 

„Ptaki naszych lasów” Grażyny Maternickiej są połączeniem książki i ćwiczeń. Pozycja ta zawiera zdjęcia i opisy, ale ma także wszytą kalkę, która umożliwia odrysowanie sylwetek ptaków.

 

Na koniec zestawienia ponownie pojawia się Andrzej Kruszewicz i jego „Głosy ptaków”, czyli piękny zestaw dwóch albumów ilustrowanych naprawdę niezwykłymi zdjęciami. W tym wypadku zdjęcia bywają artystyczne, dlatego polecałabym mieć także inny album z bardziej realistycznymi wizerunkami. Ale albumy prawdziwie zachwycają. Dany gatunek zajmuje całą rozkładówkę, a dzięki załączonym płytom możemy nie tylko poznać odgłosy poszczególnych ptaków, ale także posłuchać kojącego głosu Krystyny Czubówny!

 

Idziemy w teren

Hola, hola, ktoś powie. Przecież tak naprawdę ptaki trudno poznać siedząc w domu. A ja się z tym absolutnie zgodzę, dlatego najważniejszym chyba elementem tej lekcji jest… wyjście do lasu. Zanim jednak wyjdziecie proponuję zabrać lornetkę, atlas kieszonkowy oraz wgrać na telefonie aplikację „Głosy ptaków”, która rozpozna za Was ptasie trele.

 

Lekcja o ptakach

To już wszystko, co dla Was przygotowałam. Mam nadzieję, że materiały będą dla Was pomocne, a jeśli uznacie je za wartościowe to będę wdzięczna, jeśli podzielicie się nimi ze światem. Jeśli zechcesz podpiąć ten wis na Pinterest to nalepiej za pomocą tego zdjęcia. Dziękuję!

 

Szanuję prawa autorskie, dlatego każde z użytych przeze mnie zdjęć jest udostępnione na licencji umożliwiającej mi skorzystanie z niego. Do materiałów zostały wykorzystane poniższe materiały:

Przystosowanie do lotu

pióro na liściu https://pixabay.com/pl/pi%C3%B3ro-go%C5%82%C4%99bie-pi%C3%B3ro-stosina-zielone-849451/

kość na ziemi https://pixabay.com/pl/ko%C5%9Bci-zwierz%C4%85t-pr%C3%B3chnica-szkielet-949077/

orzeł na niebieski https://pixabay.com/pl/orze%C5%82-ptak-ptak%C3%B3w-drapie%C5%BCnych-drogi-1753002/

zimorodek https://pixabay.com/pl/alcedo-atthis-zimorodek-ptak-ma%C5%82y-881594/

pisklaki https://pixabay.com/pl/ptak-blackbird-gniazdo-wyl%C4%99gowych-793914/

pióra puchowe https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Penguin_Rockhopper%2B.jpg

system oddychania https://pixabay.com/pl/wyspy-galapagos-fregata-ptak-894462/

Wiosenne ptaki

bocian https://pixabay.com/pl/bocian-ptak-lata%C4%87-upierzenie-2212023/

czajka https://www.flickr.com/photos/sbern/27748979441/

dudek https://www.flickr.com/photos/atony/7612560360

gęś gęgawa https://pixabay.com/pl/g%C4%99%C5%9B-g%C4%99gawa-g%C4%99%C5%9B-ptak-wodny-2191316/

jaskółka https://www.flickr.com/photos/kei-miyamoto/6910563370/in/photostream/

kukułka https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4d/Common_Cuckoo_by_Mike_McKenzie.jpg

skowronek https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Eurasian_Skylark,_Tasmania..jpg#/media/File:Eurasian_Skylark,_Tasmania..jpg

słowik https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Luscinia_luscinia_-Gugny,_Biebrza_National_Park,_Poland-8.jpg

wilga https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Oriolus_oriolus_Warsaw.jpg

żuraw http://www.pixnio.com/free-images/fauna-animals/birds/cranes-pictures/sandhill-crane/sandhill-crane-flying-close-up.jpg

Dodatkowe

gołębie w tle https://www.flickr.com/photos/jimmybrown/4041963981

jaskółka https://pixabay.com/pl/swallow-ptak-wiosna-natura-796699/

wilga https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eurasian_Golden_Oriole.svg

czajka https://www.flickr.com/photos/46087671@N05/4232467627/in/photostream/

gęś https://pixabay.com/pl/g%C4%99%C5%9B-ptak-zwierz%C4%85t-kanadyjski-35856/

żuraw https://pixabay.com/pl/ptak-%C5%BCuraw-skrzyde%C5%82ka-ogon-pierze-48206/

bocian https://pixabay.com/pl/bocian-zwierz%C4%85t-biologia-ptak-153792/

dudek https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5b/Hoopoe_Drawing.jpg

czapla https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Heron_-_h%C3%A9ron_-_Reiher_-_reiger_-_k%C3%B3csag_(Ardea_cinerea).svg

żuraw 2 https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Demoiselle_Crane.svg