Wiosna za pasem, a nasza pracownia rozkwitła kwiatami. Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda nasza lekcja o kwiatach wiosennych to serdecznie zapraszam. Będzie trochę inspiracji, ale też kilka wartościowych (mam nadzieję) materiałów do ściągnięcia. Zaczynajmy!

Lekcja o kwiatach wiosennych

21 marca startujemy z materiałem dotyczącym ogólnie wiosny, a w szczególności najpiękniejszych jej zwiastunów, czyli kwiatów.

Budowa kwiatu

To zagadnienie będziemy omawiać na podstawie puzzli Montessori oraz przygotowanych przeze mnie kart kontrolnych. Dziecko poznaje części, z których zbudowany jest kwiat, układa puzzle oraz dopasowuje wybrane elementy na karcie kontrolnej.

Przy okazji tej lekcji warto wspomnieć, że z botanicznego punktu widzenia kwiatem są także brokuł oraz kalafior – dzieciaki uwielbiają takie ciekawostki.

 

Dodatkowo na ścianie umieszczone zostały rysunki obrazujące morfologię kwiatu pobrane z Wikipedii (są boskie), a dzięki lupie dzieciaki będą mogły dokładnie obejrzeć nasze żywe eksponaty.

Nazwy kwiatów

W tym celu wystawione doniczki zostały podpisane, a Wy możecie pobrać karty trójdzielne przedstawiające 10 kwiatów charakterystycznych dla pory wiosennej. Muszę przyznać, że wyszły naprawdę fajnie. Zdobytą wiedzę dziecko będzie mogło sprawdzić wypełniając kartę pracy.

 

Opieka nad roślinami

Dla starszych dzieci to dosyć oczywiste, że o rośliny trzeba dbać. Młodsze dzieci dopiero się uczą, więc codzienny obowiązek podlewania oraz obrazek pokazujący, czego rośliny potrzebują do życia (który własnoręcznie narysowałam i także możecie go pobrać) będzie bardzo pomocny.

 

Kwiaty w sztuce

Część artystyczną sponsoruje literka V, czyli Vincent Van Gogh. To świetna okazja, żeby pokazać wyrywek jego twórczości, a także opowiedzieć o jego życiu. Wszystkie obrazy zostały pobrane z Wikipedii. Z kolei o oprawę muzyczną zadbał Leo Delibes i jego „Duet kwiatowy” z opery Lakme. Ogólnie lubię klasykę, ale wśród niej ten utwór to istna perełka, jeden z moich najukochańszych, dlatego było dla mnie oczywiste, że znajdzie się przy okazji omawiania tego tematu.

Kreatywnie

W ruch pójdą nożyczki, klej i małe paluszki. Będziemy tworzyć poznane w ciągu tego tygodnia kwiaty. Żonkile powstaną z bibuły według instrukcji z tego filmiku.

 

Natomiast inspiracji do stworzenia krokusów dostarczył nam blog Dzieciaki w domu i wpis o zrobieniu tych kwiatów z pestek dyni.

 

foto. Dzieciaki w domu

Matematyka i polski

Na koniec jeszcze trochę konkretu. W ramach powyższego tematu wymyśliłam także zadania językowe i matematyczne. Z języka polskiego zadaniem Filipa będzie napisanie opowiadania zainspirowanego zaprezentowaną mu muzyką oraz wybranym przez niego obrazem. Z matematyki Zadania matematyczne – kwiaty, w których będzie musiał odpowiednio dobrać działania oraz posłużyć się tabliczką mnożenia.

 

To już wszystko. Jestem bardzo ciekawa, jak Wam się podoba i które materiały uważacie za najciekawsze. Dajcie znać, czy w ogóle tego typu wpisy Wam się podobają i czy mam ich przygotowywać więcej.

 

Zdjęcia do kart trójdzielnych wykorzystane na licencji public domain, źródło:

Tulipan https://pixabay.com/pl/tulipany-kwiaty-bukiet-tulipan-320151/

Hiacynt https://pixabay.com/pl/hiacynt-kwiaty-wiosenny-kwiat-1398871/

Przebiśniegi https://pixabay.com/pl/przebi%C5%9Bnieg-kwiaty-wiosenny-kwiat-1025050/

Pierwiosnki https://pixabay.com/pl/kwiat-czerwony-pierwiosnek-ro%C5%9Blin-2040617/

Krokus https://pixabay.com/pl/krokus-kwiaty-pszczo%C5%82a-wiosna-2119172/

Żonkil https://pixabay.com/pl/nowy-daffodil-kwiat-%C5%BC%C3%B3%C5%82ty-kwiat-1403154/

Szafirki https://pixabay.com/pl/hiacynt-muscari-szafirek-kwiaty-21687/

Przylaszczka https://pixabay.com/pl/hepatica-kwiat-przylaszczka-nobilis-96048/

Ciemiernik https://pixabay.com/pl/r%C3%B3%C5%BCa-bo%C5%BCego-narodzenia-1065571/

Ranniki https://pixabay.com/pl/zima-linge-rannik-zimowy-kwiat-273953/