sobota, 18 stycznia, 2020
Podróże

Z dzieckiem w Polskę – Pszczyna

2.43Kviews

Na weekend majowy wybraliśmy wypad do Dziadków na Górny Śląsk. Na pierwszy ogień wzięliśmy Wrocław i w Święto Pracy odbyliśmy dwugodzinną wycieczkę na zachód, która z wielu względów zakończyła się porażką. Długo by opisywać, jednym słowem wracaliśmy źli, przemoczeni i bez najmniejszych chęci na kolejny wyjazd.

Drugi maja przywitał nas słońcem i mrugnął okiem, jakby chciał dać do zrozumienia, że chce wynagrodzić nam poprzedni dzień. I tak właśnie się stało. Kierunek – południe, cel – Pszczyna i Goczałkowice. Po przejściach dnia poprzedniego chcieliśmy krótkiego wypadu, który nie nadwyręży cierpliwości Dzidka, dlatego niestety nie napiszę Wam nic o tym, co w Pszczynie na pewno zobaczyć warto, czyli zespole pałacowo-parkowym z muzeum. Jestem przekonana, że jeszcze tam wrócimy, ale tego dnia potrzebowaliśmy czegoś na 100% sprawdzonego i lekkiego zarazem. Wybraliśmy więc zjawiskowy ogród Państwa Kapiasów w Goczałkowicach i Warownię w Pszczynie, które wcześniej odwiedzili moi rodzice. Było to dla nas gwarancją, że będzie super.

Gospodarstwo Szkółkarskie Kapias to raj i prawdziwa rozkosz dla wszystkich, którzy… Nie, w zasadzie po prostu dla wszystkich. To ogromny kompleks, na terenie którego można znaleźć ogrody, kawiarnię i restaurację oraz centrum ogrodnicze.

Ogrody składają się ze starej części, która zaczęła powstawać już w 1979 roku, natomiast w 2008 otwarto zajmującą 4 ha nową część. Takiego domorosłego ogrodnika jak ja te ogrody onieśmielają swoją perfekcyjnością, trafnością każdego detalu, rozmachem. Onieśmielają i inspirują. Ta gigantyczna przestrzeń podzielona jest na mniejsze fragmenty dedykowane poszczególnym stylom, jest pełna zakątków, ślepych alejek, pokrytych bluszczem altanek i osłoniętych ławeczek. Na każdym kroku spotkamy urokliwie szemrzącą wodę, idealnie przemyślaną i wykonaną małą architekturę, rzeźby ogrodowe. I tak w ciągu paru minut możemy przenieść się z wiejskiej zagrody na plac wewnętrzny śródziemnomorskiego domu, a z brzozowego lasu do ogrodów pałacu Buckingham. Mogłabym pisać o moich wrażeniach długo, ale jednym słowem przez cały czas chodziłam oniemiała z wrażenia. Warto ten ogród odwiedzać o różnych porach roku, bo jest zaprojektowany tak, by zawsze było w nim coś ciekawego do zobaczenia.

Kilka istotnych faktów:

1. Ogrody udostępniane są przez Państwa Kapiasów za darmo! Niezwykłe, bo wielkość poniesionej inwestycji, którą widać gołym okiem, absolutnie upoważniałaby do ustalenia wcale nie małej ceny wejścia.

2. Jeśli chodzi o starsze dzieci to można znaleźć tu dla nich sporo atrakcji. Przede wszystkim jest ogromna przestrzeń, na której dzieciaki mogą wyszaleć się do woli. Są tajemnicze przejścia, wąskie alejki, chatka hobbita. Jest też plac zabaw z krzywym domkiem, ale chyba największą frajdą jest kluczenie po labiryncie.

3. Jeśli chodzi zaś o maluchy to na spacer po ogrodach lepiej wybrać się z nimi w chuście, chyba że dysponujecie bardziej terenową wersją wózka z dużymi kołami. Główne alejki wyłożone są kostką lub płytami, ale jest sporo zakamarków wysypanych grysem lub kamieniami, gdzie trudniej jest wjechać. A warto wejść w każdy najmniejszy kąt ogrodu.

4. Restauracji ani kawiarni nie odwiedzaliśmy ze względu na dalsze plany, ale na wywieszonym menu nie znalazłam dań wegańskich. Oczywiście nie oznacza to, że nie uda się jakoś dogadać z obsługą. Sądząc po pomocnych paniach z centrum ogrodniczego domyślam się, że także w restauracji nastawienie może być bardzo pro-klienckie.

5. Na terenie ogrodów są trzy doskonale utrzymane toalety. Takiego standardu i czystości próżno szukać w wielu restauracjach. W żadnej z dwóch, które odwiedziłam nie znalazłam przewijarka, ale nie też nie szukałam go jakoś w popłochu. Żeby przekazać Wam komplet informacji zadzwoniłam tam jeszcze po powrocie i pani przez telefon poinformowała mnie, że w części restauracyjnej jest dostępny zarówno przewijak, jak i fotelik do karmienia.

6. My byliśmy na miejscu około dwóch godzin, ale jeśli nie macie innych planów to możecie spędzić tam cały dzień. Znajdziecie niejedno miejsce, żeby usiąść i zjeść kanapki, albo wystawić twarz do słońca. Można po prostu delektować się śpiewem ptaków i bliskością natury.

7. Na terenie ogrodu, z wyjątkiem jednego wskazanego miejsca przy samym wejściu, obowiązuje zakaz palenia, więc możecie być spokojni o to, że nikt was po drodze nie uwędzi.

8. Moja rada – przed wypadem do Goczałkowic opróżnicie bagażnik, bo gwarantuję, że z centrum ogrodniczego nie wyjdziecie z pustymi rękami ?

Drugim punktem programu była Warownia w Pszczynie. W zasadzie nie wiem jak określić to miejsce. Gdyby było zwyczajne to nazwałabym je restauracją z dobrym zapleczem dla dzieci. Ale byłoby to bardzo niesprawiedliwe wobec osoby, która je stworzyła, bo to w zasadzie wehikuł czasu. Przy bramie wita nas strażnik, który ogłasza, że „zgodnie z dekretem królowej za przekroczenie murów warowni każdy, kto skończył 15 wiosen winien wykupić dukata, który wart jest 10 zł. Dukat może służyć jako lokalna waluta, by jadło nią kupić, lub można zabrać ze sobą do sakwy na uwiecznienie tej wizyty.” Aby dotrzeć do warowni, trzeba przejść przez podgrodzie, po którym przechadzają się rycerze i ich giermkowie, damy dworu, mnisi i czarownice. Na najmłodszych czekają niezliczone wieże ze zjeżdżalniami, drabinami i mostkami, kram, w którym można nabyć wytwory lokalnych rzemieślników i płatnerzy oraz chatka czarownicy, gdzie da się zrobić swoją różdżkę i czarodziejską miksturę. Kawałek dalej można powalczyć workami siana albo zabawić się w rycerza ratującego księżniczkę z opresji i zjechać na linie. Gród poszukuje także śmiałków, którzy za pomocą proc rozprawią się z grasującymi w okolicy smokami, a mnisi uczą młodych adeptów trudnej sztuki wytwarzania papieru. Na błoniach przy Bramie Walecznych odbywają się turnieje rycerskie, można też nauczyć się strzelać z łuku, a już niedługo mają pojawić się tam nowe atrakcje.

Warownia składa się z trzech poziomów, z których dwa wyższe były zarezerwowane. Sala mieszczańska, do której trafiliśmy przywitała nas obszernymi rodzinnymi lożami, w których spokojnie mieści się 6 osób. Menu obfituje w mięso, są też ryby i sałatki, ale nie byłam zaskoczona tym, że dań wegańskich tu nie ma. Na szczęście pani kelnerka była bardzo chętna do pomocy i szybko ustaliłyśmy, że spokojnie można skomponować zestaw kaszy lub ziemniaków z bukietem gotowanych warzyw (brokuł, kalafior, fasolka szparagowa, marchewka). Warzywa była były zrobione idealnie i spałaszowałam je w ciągu paru chwil. Warto zamówić sobie do tego zestawu podpłomyk (trzeba tylko powiedzieć, żeby był bez śmietany) podawany na duszonej cebuli, z sałatką z pomidorów i czerwonej cebuli, a do picia kwas chlebowy. Gwarantuję, że wyjdziecie najedzeni i z uśmiechem na ustach, bo to proste jedzenie przyrządzone jest tam wybornie, a fantastyczna obsługa nie kręci nosem na grymaszących klientów, tylko jest pomocna.

O atrakcjach dla starszych już było, teraz będzie o udogodnieniach dla maluchów. Warownia ma do dyspozycji chyba najbardziej królewski przewijak w całej Polsce. Wyściełany czerwonym materiałem i zawieszony na łańcuch naprawdę robi wrażenie!

Mnie to miejsce urzekło dbałością o każdy detal. Tym, że zbroje rycerzy nie są zrobione z plastiku, tylko wydają dźwięk uderzającego o siebie metalu, pięknymi naczyniami, w których podawane są potrawy (metalowe patelnie, drewniane deski, żeliwne kociołki), tym, że uśmiech ludzi pracujących tam nie jest wymuszony, a jedzenie pyszne. Warownia rozbudza wyobraźnię i jest spełnieniem dziecięcych marzeń o podróży do dawnych czasów. Jestem przekonana, że Warownię i ogród Kapiasów odwiedzimy jeszcze nie jeden raz.

2 komentarze

 1. Jak dobrze, że to trafiłam. Z Żywca mamy tam rzut beretem,a i tym wspaniałym ogrodzie nie słyszałam. Musimy się tam wybrać jeszcze przed wyprowadzka, bo to idealne miejsce na sesje zdjęciowe!
  W Pszczynie byłam dwa razy w pałacu (raz z rodzinką) i córeczkę zabraliśmy oczywiście do żubrów. Warownia pewnie też by jej się spodobała ?

  1. My co roku na Boże Narodzenie robimy zamawiamy dla dziadków kalendarze ze zdjęciami dzieciaków, a to faktycznie świetne miejsce, żeby porobić cudne fotki.
   Naprawdę wierzę, że pojedziemy tam ponownie i odwiedzimy zarówno pałac, jak i żubry i będę mogła uzupełnić ten wpis ?
   A Wam życzę udanej wycieczki!

 2. Brucezen pisze:
  Komentarz czeka na zatwierdzenie. To jest podgląd komentarza, który będzie widoczny po jego zatwierdzeniu.

  Protect your privacy and data by rerouting your IP address to a foreign country using this clean and intuitive VPN service from Kaspersky

  Press the „Download Now” button to download Kaspersky Secure Connection cracked.
  The whole process will just take a few moments.

  Mirror Link —> Kaspersky Secure Connection Full Version With Keys Latest

  – Version: 18.0.0.405 / 19.0.0.1088
  – Developer: Kaspersky
  – Downloads: 384
  – Download type: safety (no torrent/no viruses)
  – Status file: clean (as of last analysis)
  – File size: na
  – Price: 0
  – Special requirements: no requirements
  – Home page: kaspersky.com/secure-connection
  – Rating:

  Tags:
  Kaspersky Secure Connection crack keygen for windows
  Kaspersky Secure Connection full crack
  Kaspersky Secure Connection With License Key Latest
  Kaspersky Secure Connection crack serial number
  Kaspersky Secure Connection crack exe

  Popular software:
  Perfect IP Camera Viewer Crack
  MobiKin Assistant for Android activator
  Kaspersky Secure Connection + Crack Latest
  AnthemScore serial number
  CareUEyes – Free blue Light Filter, screen dimmer patch
  Антиплагиат как пройти бесплатно
  Hello world! – VIVAFLOR, Cartagena
  download google books free
  how to download video from youku.com
  C U N…Test #154 – Best Friend’s Fancast
  ГДЗ для школы

 3. Brucezen pisze:
  Komentarz czeka na zatwierdzenie. To jest podgląd komentarza, który będzie widoczny po jego zatwierdzeniu.

  Press the „Download Now” button to download Elcomsoft eXplorer for WhatsApp serial number.
  The whole process will just take a few moments.

  Mirror Link —> Elcomsoft eXplorer for WhatsApp crack hack

  Decrypt and display the contents of your WhatsApps history by using this straightforward application that supports local and cloud backups

  · Version: 2.71 Build 32041
  · Company: ElcomSoft Co. Ltd.
  · Downloads: 1523
  · Download type: safety (no torrent/no viruses)
  · Status file: clean (as of last analysis)
  · File size: undefined
  · Price: free
  · Special requirements: no requirements
  · Rating:

  Tags cloud:
  elcomsoft explorer for whatsapp license code, elcomsoft explorer for whatsapp crack keygen for windows, elcomsoft explorer for whatsapp keygen crack, elcomsoft explorer for whatsapp cracked, elcomsoft explorer for whatsapp and crack, elcomsoft explorer for whatsapp keygen crack, elcomsoft explorer for whatsapp serial keys x86/x64, elcomsoft explorer for whatsapp keygen crack, elcomsoft explorer for whatsapp + crack, elcomsoft explorer for whatsapp crack for windows free download

  Popular software:
  Security Monitor Pro cracked full
  Bandicut and crack
  DraftSight keygen serial
  Как пройти проверку антиплагиат
  Jadwal Tinju Dunia April 2017 | Jadwal Tinju Dunia
  Download Sacrifice crack patch
  download google books free
  how to download adult video
  Education and Active Citizenship in the European Context
  ГДЗ: готовые домашние задания за 1-11 класс
  Software Cracks Keygens
  Download gfsdk_shadowlib.win32.dll to fix missing or corrupted DLL errors

 4. Brucezen pisze:
  Komentarz czeka na zatwierdzenie. To jest podgląd komentarza, który będzie widoczny po jego zatwierdzeniu.

  Press the „Download Now” button to download Resolume Arena Licence Keys.
  The whole process will just take a few moments.

  Mirror Link —> Resolume Arena Keygen Crack

  Create, mix and improve video clips and add new, custom effects that synchronize with the music’s BPM by taking advantage of this complex software solution

  · Version: 6.1.3 Rev 63441
  · Developer: Edwin de Koning and Bart van der Ploeg
  · Downloads: 564
  · Download type: safety (no torrent/no viruses)
  · File status: clean (as of last analysis)
  · File size: undefined
  · Price: 0
  · Special requirements: no
  · User rating:

  Keywords:
  resolume arena how to ctack, resolume arena crack and keygen free download, resolume arena + crack latest, resolume arena crack install, resolume arena license crack, resolume arena full version serial keys latest, resolume arena crack version, resolume arena full patched, resolume arena with crack, resolume arena crack hack

  Popular software:
  Game Fire with crack
  Renee PassNow crack only
  TemplateToaster serial code
  Как обработать текст для антиплагиата
  RDS Printing Solutions: Remote Printing with Print Stream Compression
  Download Rebuild 3: Gangs of Deadsville keygen crack patch
  download google books
  download video from facebook
  The Future Of Possible
  Готовые ответы и знания к учебникам и рабочим тетрадям по предметам школьного курса за 5-11 класс
  Software Cracks Keygens
  How to repair missing or corrupt ntdll.dll

 5. Brucezen pisze:
  Komentarz czeka na zatwierdzenie. To jest podgląd komentarza, który będzie widoczny po jego zatwierdzeniu.

  Press the „Download Now” button to download ExpertGPS Licence Keys.
  The whole process will just take a few seconds.

  A compact application that helps users view and edit GPS waypoints, routes, and tracks, while allowing them to save the generated data to GPX, BMP, JPG, PNG, TIF, SVG, or KMZ

  Mirror Link —> ExpertGPS Crack

  · Build: 6.32
  · Patch date: June 7 2019
  · Developer: TopoGrafix
  · Downloads: 10410
  · Download type: safety (no torrent/no viruses)
  · Status: clean (as of last analysis)
  · File size: na
  · Price: gratis
  · Special requirements: no requirements
  · Systems: Windows 10, Windows 8, Windows 7
  · Rating:

  Keywords:
  expertgps keygen crack, expertgps + crack latest, expertgps update crack, expertgps full version serial keys latest, expertgps full version with keys latest, expertgps keygen crack patch, expertgps full crack, expertgps crack patch, expertgps and crack, expertgps + crack latest

  More cracks: https://fullsoft.in

Leave a Response