Kulinaria

Wigilijna kutia – rodzinny przepis

19 grudnia 2016

Co kraj to obyczaj, co region Polski to inne zwyczaje wigilijne. Jednak nieodłącznym elementem wigilijnego stołu jest mak, który po prostu w zależności od regionu serwowany jest w trochę innej formie. Czasem makowiec, czasem makówki, a w moim rodzinnym domu – kutia, na którą przepis przyjechał z Dziadkami aż z Kresów.

W jaki sposób mak tak silnie związał się z tradycją Bożego Narodzenia? Na wigilijnym stole pojawia się dziś jako symbol płodności, mający przynieść dostatek na cały rok. Jednak jego obecność w świątecznych potrawach sięga korzeniami znacznie głębiej i jest echem dawniejszych wierzeń, kultu przodków i przyrody. W pogańskich rytach przesilenie zimowe (21-22 grudnia) było ważnym okresem obrzędowym, podczas którego następował kontakt z duchami, w czym mak – roślina życia i śmierci, był niezmiernie pomocny. Zbieżność dat sprawiła, że wiele elementów tej obrzędowości (łącznie z makiem) znalazło miejsce w tradycji chrześcijańskiej. „

dr Maja Graniszewska
Zielnik Wydziału Biologii UW

W każdym domu wygląda trochę inaczej. Nasza kutia jest dosyć prosta, ponieważ w ciągu lat oryginalny przepis nie został wzbogacony. Jest to, czym dysponowała babcia kilkadziesiąt lat wstecz. I jest bosko.

Wigilijna kutia

  • 250 g pszenicy na kutię
  • 300 g maku niebieskiego
  • 200 g rodzynek
  • 200 g orzechów
  • 300 g miodu

Przepłucz mak dwa razy, zalej wodą i gotuj 30 minut. Następnie odstaw pod przykryciem na 2 godziny. Pszenicę wypłucz, zalej wodą i gotuj do miękkości, odcedź. Potrwa to około godziny. Powinna być bardzo miękka, ponieważ po ostygnięciu trochę stwardnieje.

Mak odcedź (ale nie wyciskaj) zmiel w maszynce 3-4 razy. Orzechy drobno posiekaj, rodzynki zalej na 2 minuty gorącą wodą. Wszystkie składniki wymieszaj razem z miodem.

Dla bardziej bogatego smaku można dodać orzechy laskowe, migdały, daktyle, figi lub kandyzowaną skórkę z pomarańczy.

A u Was w jakiej formie pojawia się mak podczas Wigilii?

Jestem przekonana, że te wpisy też Ci się spodobają!