Kochani, kontynuujemy temat ogólnodostępnych warsztatów edukacyjnych dla dzieci, który rozpoczęłam wpisem dotyczącym Akademii Duckie Deck. Tym razem wybieramy się do Baylab – multimedialnego salonu popularno-naukowego znajdującego się przy polskim oddziale firmy Bayer.

Czym jest Baylab?

Balylab powstał w 2012 roku w ramach realizacji motta firmy „Science For A Better Life”.

„Pierwszy Baylab powstał przy siedzibie głównej Bayer w Leverkusen w Niemczech. Polska jest drugim krajem na świecie, gdzie powstała taka inicjatywa. Swoje laboratorium otworzyła także spółka Bayer w Meksyku oraz Rumunii. Na bieżąco prowadzimy rozmowy z innymi krajami, m.in. z Wielką Brytanią, krajami Beneluxu i Izraelem, które są zainteresowane wdrożeniem podobnych inicjatyw u siebie w krajach, a nasz Baylab jest dla nich wzorem.”

Zespół Baylab

Początkowo pilotażowy program przekształcił się w prowadzoną już czwarty rok akcję promocji nauki, z której do tej pory skorzystało już 14 000 rodziców i dzieci. Program z czasem zmieniał się, ale cały czas jego celem jest pokazywanie, jak nauka i jej osiągnięcia wpływają na nasze codzienne życie. Dla mnie, z punktu widzenia rodzica, to idealne miejsce na pokazanie, jak zdobywanie wiedzy potrafi być fascynujące, bo nauka to akurat bakcyl, który powinien się szerzyć.

Jak było

W sobotni poranek towarzyszyło nam słońce i luz na drogach, więc bez problemu dotarliśmy na Aleje Jerozolimskie, gdzie w jednym z wielu warszawskich zagłębi biurowych, swoją siedzibę ma firma Bayer. Na szczęście parking przy biurowcu jest otwarty i bez problemu można zaparkować samochód. Z pewną nutą sentymentu rozglądałam się po okolicznych budynkach, w których jeszcze wcale nie tak dawno odwiedzałam klientów, ale szybko z tego zamyślenia wyrwał mnie Filip, który pociągnął mnie za rękę w kierunku wejścia. Pierwsze wrażenie – przestronny budynek i piękne wysokie drzewa dodające mu życia. Na końcu holu znajduje się poczekalnia z kanapami i urocza stera wypoczynku z stylu zen, koniecznie tam zajrzyjcie. Większość osób tam nie dotarło, ponieważ Baylab kusi tuż przy samym wejściu. To dwa półotwarte pomieszczenia z dużą ilością interaktywnym sprzętów, do których dzieciaki biegną bez zastanowienia. Zostaliśmy przywitani, dzieci przebrały się w fartuchy, po czym szybko podzieliły się n 4-5 osobowe grupy. Warsztaty, na których się pojawiliśmy, dotyczyły Bioróżnorodności i przy kolejnych stołach dzięki moderatorom dzieci dowiadywały się m.in. czym różni się prawdziwy miód od sztucznego, jak szybko rośnie populacja ludzi na Ziemi, jak widzi pszczoła, poznawały też różne rodzaje zbóż, rozpoznawały gatunki ptaków, a przy mikroskopie mogły zobaczyć, jak w przybliżeniu wygląda np. noga muchy domowej. Całość zajęć spinał energiczny i rzeczowy koordynator, a zaangażowanie dzieciaków w poszczególne tematy było po prostu zależne od prowadzącego. Dzieciaki wychodziły zadowolone – miały możliwość zadawania pytań, miały uruchomione różne zmysły (rozróżniały ziarna po dotyku), robiły eksperymenty i mogły swobodnie wielu rzeczy dotykać, nawet przy preparatach do mikroskopu nikt im szczególnie nie patrzył na ręce. Sama dowiedziałam się paru nowych rzeczy, a to zawsze bardzo cenię.

To były pierwsze wiosenne zajęcia. Całość poruszanej przez Baylab tematyki to:

  • Koń trojański i bunt jednej komórki o profilaktyce nowotworowej
  • Zupa, pompa i odrobina hydrauliki, czyli krew, serce i krążenie
  • Bioróżnorodność
  • Co potrafią nasze oczy, gdy są zdrowe i czego nie potrafią, gdy zachorują
  • Witaminy w naszym pożywieniu
  • Na naszej łące pszczół są tysiące
  • Rośliny uprawne, głód i środki ochrony roślin
  • Mój zwierzak ma pchły

Zapisy na kolejne warsztaty odbywają się przez stronę internetową. Ponieważ zajęcia są wartościowe, a do tego nieodpłatne, chętnych jest dużo, a ilość miejsc ograniczona. Żeby się zapisać można zaglądać na stronę na bieżąco lub najlepiej śledzić ich na facebooku – tam informują o kolejnej fali zapisów. Nie jest na szczęście tak, że wszystkie miejsca od razu znikają, ponieważ…

„Rejestracje na warsztaty są prowadzone „falowo”, oznacza to, że nie udostępniamy od razu wszystkich terminów na dany sezon, a stopniowo informujemy o otwarciu zapisów na kolejne warsztaty. „

Zespół Baylab

Co dalej?

Jeśli chodzi o wiosenne warsztaty, to odbywają się od kwietnia do czerwca, przy czym na ten moment udostępnione są zapisy na zajęcia do początku maja i nawet tu dostępne są jeszcze pojedyncze miejsca. Kolejne terminy dopiero będą się ukazywać. Jeśli nie uda się wiosną, to nic straconego – Baylab uczestniczy w Festiwalu Nauki w Warszawie, a poza tym po raz kolejny planują wziąć udział w akcji Lato w mieście organizowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa. Jesienią z kolei ruszy następny semestr warsztatów i być może będą czekały na nas jakieś zmiany i niespodzianki w programie ?

 

Wiem, wiem, co powiedzie – ale to wszystko w Warszawie. Otóż nie ? W zeszłym roku Baylab pojawił się na gościnnych występach w Gdańsku i w tym ponownie planuje odwiedzić Trójmiasto. Co więcej, w odpowiedzi na moje pytanie napisali, że są także otwarci na inne lokalizacje, więc inicjatywa w Waszych rękach. Jeśli macie lokalnie wydarzenia związane z promowaniem nauki skontaktujcie się z nimi, może uda się namówić zespół do zawitania w Waszym mieście.

Na koniec wielka prośba do każdego z Was. Chciałabym, żeby wpisy informujące o ciekawych lekcjach / warsztatach / spotkaniach edukacyjnych lub artystycznych pojawiały się tu regularnie. Chodzi głównie, choć nie tylko, o te ogólnodostępne, bezpłatne. Jeśli wiesz o takich, daj, proszę, znać – w komentarzu lub w bezpośrednim mailu do mnie. Nawet przy niewielkim budżecie można wspierać dziecko w rozwijaniu pasji, pokazywać mu świat, zarażać bakcylem nauki – moim pragnieniem jest pokazywanie tego w praktyce – w końcu to Domologia Stosowana, a nie Teoretyczna ? Z góry dziękuję za wszelkie przecieki. Pa.