Dziś będzie krótko i na temat. To taki raczej wpis – inspiracja. Ponieważ w ramach podstawy programowej dla klasy trzeciej pojawia nam się trochę zagadnień przyrodniczych, m.in. warstwy lasu, jeziora czy piętra gór wraz z porastającymi je roślinami oraz zamieszkującymi je zwierzętami.

Zastanawiałam się w jaki atrakcyjny i wciągający sposób przedstawić temat i oto jest

Warstwy lasu

  • sklejka o grubości 6.5 mm, wymiar około 20 x 40 cm
  • farby akrylowe
  • papier i drukarka
  • laminator
  • papier ścierny

Sklejkę na wymiar można zamawiać w sklepach budowlanych, ale zawsze trzeba pamiętać, że zawsze trzeba ją przeszlifować, ponieważ w trakcie cięcia powstają drobne odpryski, które potem mogą wejść pod skórę jako drzazga. Po drugie w metodzie Montessori, którą pomoc jest inspirowana bardzo istotne są sensoryczne wrażenia, a dotyk gładkiego wyszlifowanego drewna jest o wiele milszy niż szorstkiej surowej deski. W kolejnym kroku warto naszkicować sobie główne elementy, a następnie namalować je farbą akrylową. Nie musi to być Rembrandt. Ważne, żeby poszczególne warstwy były wyraźnie widoczne i łatwe dla dziecka do rozpoznania

Teraz pora na karty. Moje składają się z opisu każdej z warstw oraz trzech roślin i trzech zwierząt charakterystycznych dla każdej z nich. Karty mają formę klasycznych kart trójdzielnych, czyli zawierają 3 elementy: zdjęcie z podpisem, sam o zdjęcie oraz sam podpis. Karty należy wydrukować, a następnie zalaminować – mają wtedy większą żywotność. Ze względu na to, że przy tworzeniu opisów korzystałam z gotowych materiałów oraz nie mam praw do użytych zdjęć nie będę udostępniać tu kart do pobrania. Wiele kart dostępnych jest na grupach Montessori, a jeśli ktoś sam pracuje z dzieckiem i materiały do tego tematu są mu potrzebne do użytku prywatnego to może do mnie napisać maila. ?

Zadaniem dziecka jest dopasowanie nazw warstw oraz bytujących tam roślin i zwierząt. W opisie dziecko ma możliwość samodzielnego sprawdzenia czy elementy zostały dopasowane prawidłowo.