Kulinaria

Trzcinowy cukier waniliowy

13 grudnia 2015

Zanim napiszę o tym, jak przygotować trzcinowy cukier waniliowy, będzie o prezentach. Wyjątkowych prezentach.

Pewnie możecie się już domyślić, że jestem zwolenniczką ręcznie robionych prezentów. Co roku zestaw przetworów (moje konfitury wiśniowe i powidła śliwkowe już znacie) i przedmioty zdobione decoupagem były uzupełnieniem paczek. W tym roku sytuacja zmieniła się o tyle, że ze względu na sytuację finansową, prezenty kupiliśmy tylko dzieciom. Niemniej, nadal chcę obdarować chociaż czymś symbolicznym, tych wszystkich moich kochanych ludzi, których odwiedzam w każde Boże Narodzenie. Wyjątkowość prezentów polega na tym, że inni używając ich wysyłają nam szczęśliwe myśli. Ze dwa lata temu ta szczęśliwa myśli wróciła do mnie… we wrześniu. Zbliżała się już kolejna jesień, kiedy od mojej kuzynki dostałam smsa o mniej więcej takiej treści: „Aniu, bardzo dziękuję Ci za korzenną herbatę. Zaparzyłam ją, siedzę i myślę o Tobie. Jej picie zawsze poprawia mi nastrój.”. Taki też jest plan na ten rok.

Moje prezenty będą zawierać: konfitury wiśniowe, których na szczęście narobiłam tego lata całą masę, nalewki (malinową, wiśniową lub z czarnego bzu), mieszanki ziół według przepisów Stefanii Korżawskiej, serca piernikowe z ciasta, które leżakowało przez 3 miesiące oraz ekstrakt waniliowy lub zamiennie trzcinowy cukier waniliowy.

Aby przygotować 4 porcje do prezentów będziecie potrzebować:

  • 4 małe słoiczki na przyprawy (moje są z Ikei)
  • 680 g cukru trzcinowego (170 g na 1 słoiczek)
  • 6 lasek wanilii
  • kartka papieru ozdobnego
  • taśma dwustronna
  • rafia
  • robot kuchenny

Cukier przesyp do robota kuchennego, laski wanilii przetnij na pół, przeciągnij po nich ostrzem noża, żeby wyciągnąć nasiona. Dodaj nasiona do cukru, miksuj na wysokich obrotach do uzyskania miałkiej konsystencji (w Thermomixie obr. 10 przez ok. 20 s.). Laski wanilii przetnij na pół, powsadzaj do słoików, a następnie wsyp cukier. Odrysuj nakrętki na papierze, powycinaj kółka. Zakręcone słoiki ozdób kokardką z rafii, a na górze przyklej etykietkę z opisem zawartości.

A Wy, jakie ręcznie robione prezenty dajecie najbliższym? Której najlepiej się sprawdziły?

Jestem przekonana, że te wpisy też Ci się spodobają!