Długo było cicho, ale to dlatego, że wiele się działo, jak to w życiu – trochę trudnego, trochę dobrego. Idą zmiany, ale o tym wkrótce. Tymczasem wracam z wpisem o tym, jak przygotować na użytek domowy szorstkie litery.

Szorstkie litery – jak ich używać

Szorstkie litery są w Montessori jedną z podstawowych pomocy językowych. Dzięki niej dzieci uczą sięwielozmysłowo – jednocześnie widzą literę, słyszą dźwięk i dotykają szorstkiej powierzchni. To nie tylko zapoznanie z literami, ale też przygotowanie do pisania. Temu służy też pusta przestrzeń po lewej stronie litery. Dziecko układa na niej lewą rękę i przytrzymuje deseczkę podczas wodzenia palcami tak, jak będzie w przyszłości przytrzymywało kartkę lub zeszyt.

Ważne, aby podczas wypowiadaniu dźwięku wypowiadać go w taki sposób, jak faktycznie on brzmi, a nie tak, jak wypowiadamy go podczas literowania. Wypowiadamy więc „m” jakbyśmy mruczeli, a unikamy tworzenia sylaby „my”.

Naukę liter zaczynamy od małego pisanego alfabetu (i właśnie szczegóły dotyczące przygotowania właśnie niego dziś dla Was przygotowałam), który z czasem może być poszerzony litery pisane duże oraz duże i małe litery drukowane.

Według Marii Montessori okres wrażliwy na naukę pisania przypada w wieku 3,5 – 4,5 lat i wyprzedza fazę na czytanie, która następuje w wieku około4,5-5,5 lat. Pomoc warto wykorzystać wtedy, gdy dziecko zaczyna interesować się literami i pyta o te, które zobaczy w książce lub przestrzeni miejskiej.

Poniżej przykładowa lekcja z użyciem szorstkich liter.

Przygotowanie

Bazą dla szorstkich liter są tabliczki w dwóch kolorach – czerwonym (samogłoski) i niebieskim (spółgłoski). Na nich naklejone są wycięte z papieru ściernego litery. Do przygotowania będą Ci potrzebne:

 • 32 tabliczki (dokładne wymiary poniżej)
 • 4-5 arkuszy papieru ściernego
 • farba akrylowa niebieska (użyłam około połowy opakowania 100ml)
 • farba akrylowa czerwona (jw.)
 • klej, np. typu magic

Wymiary

Do przygotowania małych liter będą potrzebne 32 tabliczki w następującym podziale:

 • 16 szt. o wymiarach 12×16 cm – 8 czerwonych (a, e, i, o, ó, u, ą, ę) i 8 niebieskich (c, ć, r, s, ś, z, ź, ż)
 • 4 szt. o wymiarach 12×19 cm, wszystkie niebieskie (m, n, ń, w)
 • 11 szt. o wymiarach 19×16 cm – 1 czerwona (y), 10 niebieskich (b, d, g, h, j, k, l, ł, p, t)
 • 1 szt o wymiarach 24×16 cm – niebieska (f)

Jakiego użyć materiału?

Zwykle tabliczki przygotowane są na bazie bardzo cienkiej sklejki (około 2 mm). Sklepy budowlane często nie chcą przycinać sklejki do tak małych rozmiarów, ale komplet przyciętych tabliczek można zamówić on-line, np.tym sklepie.

Mi zależało na zrobieniu wersji ekonomicznej i wykorzystałam dostępny w sklepach papierniczych karton introligatorski. Do przygotowania małego alfabetu użyłam dwóch kartonów o wymiarze B1 i grubości 2,5 mm. Uwaga, reszta kartonu przyda się do wykonania szorstkich cyfr.

 

Jaki papier wybrać?

Lepiej jest wybrać papier ścierny w arkuszach niż w rolce, ponieważ o wiele łatwiej jest dopasować na nim litery i zminimalizować ilość ścinków. Dodatkowo nie podwija się on podczas odrysowywania i wycinania. Jeśli chodzi o grubość to zdecydowanie najlepiej zdać się tu na dziecko, jedno będzie wolało papier szorstki, inne bardziej miałki. Wybierzecie się wspólnie do sklepu budowlanego i pozwól dziecku podotykać, by wybrało ten dla niego najmilszy.

Kolejne kroki

 1. Pomaluj dwukrotnie tabliczki dwoma warstwami farby (najlepiej pistoletem, ale pędzlem też da radę)
 2. Odłóż do wyschnięcia po każdym malowaniu
 3. Wydrukuj dokument z małymi literami (Font Elementarz 2, wielkość liter 475)
 4. Wytnij litery
 5. Odrysuj je odwrócone na lewą stronę z tyłu papieru ściernego
 6. Wytnij papier ścierny
 7. Przyklej litery z papieru ściernego na pomalowane tabliczki zgodnie z wyżej opisanych schematem litera/wielkość/kolor
 8. Całość na koniec można, choć nie trzeba pomalować lakierem

Inne rozwiązanie

Inny pomysł na przygotowanie szorstkich liter do domowego użytku przedstawiła Miriam u siebie, czyli na bloguMoje Montessori. Instrukcja wykonania pokazana jest na przykładzie cyfr, ale plik z małymi literami też jest po pobrania.

Przygotowane pliki należy wydrukować, zalaminować i wyciąć, a następnie od tyłu nakłuć tak, aby drobne wybrzuszenia pojawiły się z przodu litery. Bardzo proste i szybkie, a na domowe potrzeby wystarczy.

Szorstkie litery – podsumowanie

Plik z małym alfabetem można pobrać TUTAJ. Wycięte litery warto przekazać dalej, ponieważ to sporo pracy oraz generuje dużo ścinków, takie puszczenie odrysowanych już liter dalej w świat zminimalizuje ilość włożonego czasu i śmieci. Z arkuszu kartonu introligatorskiego da się uzyskać jeszcze 10 tabliczek do przygotowania szorstkich cyfr, więc zachowaj go na później. O tym już wkrótce.

Całość kosztowała mnie 36 zł:

 • 16 zł karton (2×8 zł)
 • 10 zł papier ścierny (5x około 2 zł)
 • 10 zł farby (po pół tubki dwóch kolorów)
 • kleju zeszła bardzo symboliczna ilość, więc nawet trudno to oszacować.

W komplecie z szorstkimi literami warto przygotować tackę wysypaną drobnym piaskiem lub kaszą, żeby dziecko mogło samodzielnie powtarzać poznany kształt.

Kasiu, dziękuję za pomoc w przygotowaniu tego wpisu!

Pin it!

 

PS. Domologia Stosowana jest już dostępna w sklepie Play! Można bezpłatnie pobrać aplikację, która umożliwia czytanie bloga bez dostępu do internetu, a wkrótce będą się tam pojawiały dodatkowe, niedostępne w innych kanałach treści ?