DIY, Edukacja domowa

Pomoce Montessori DIY – szachownica Montessori DIY

21 lutego 2017

Muszę przyznać, że to był dosyć felerny projekt i po fali frustracji dokończenie go zajęło mi chyba dwa miesiące. Nie dlatego, że nie dało się tego zrobić szybciej, ale dlatego, że zwyczajnie się zniechęciłam i rzuciłam w kąt. Ale moja szachownica Montessori w wersji DIY jest już gotowa!

Złe dobrego początki

W pierwotnej wersji źle wymierzyłam wielkość pól. Koraliki do liczenia zdecydowałam się zrobić o średnicy większej niż pierwotnie zakładałam, ale wyliczony na ich podstawie bok kwadratu zapadł mi w głowę i potem bezrefleksyjnie go odtworzyłam. Niestety okazało się, że pręciki wystają i całość jest do niczego. Dodatkowo przy docinaniu listewek kąty całkiem mi się rozjechały i wyglądało to zwyczajnie niechlujnie. Pełna zapału wróciłam do mojego ukochanego sklepu papierniczego po filc a tu okazało się, że piękne kolory, które miałam wcześniej zostały wykupione. Nie doszły po tygodniu, dwóch ani miesiącu – braki w hurtowni. Męczył mnie już ten niedokończony projekt i sama na siebie byłam zła, że Filip nie korzysta z pomocy, którą już dawno powinien mieć.  W zeszłym tygodniu wzięłam się w garść 😀

Tym razem dobrze przygotowałam się do mierzenia i wyszło mi, że uwzględniając długość najdłuższego używanego na tablicy pręcika z 9 koralikami i lekki zapas potrzebuję pól o boku 7,5 cm. Uwzględniwszy 9 pól w poziomie i 4 w pionie oraz listewkę o szerokości 3 cm wyszła tablica o wymiarach 73,5 x 36 cm.
Oryginalnie tablica ma jeszcze w pionie i w poziomie dodatkowe miejsce na umieszczanie tabliczek z cyframi tworzącymi czynniki. Tak też zrobiłam w pierwotnej wersji. Jednak ostatecznie, bazując na wersji zobaczonej na warsztatach w naszej szkole oraz filmach w sieci uznałam, że nie jest to konieczne i w sumie niewiele wnosi. Liczby można umieszczać na ramce lub po prostu poza nią. Jeśli jednak wolisz przygotować to dodatkowe miejsce wystarczy, że przedłużysz każdy bok o 4 cm – 3 cm na tabliczkę z cyfrą + 1 cm na cienką listewkę zamykającą przestrzeń z polami. Na cenę to wpływa w sposób dosłownie minimalny.

Szachownica Montessori DIY

  • sklejka 6mm o wymiarach 73,5 x 36
  • 3 listewki o szerokości 3 cm i długości 1 m
  • 3 płachty filcu o wielkości około A3 w kolorach: zielony, niebieski i czerwony
  • Papier ścierny
  • Piłka do drewna
  • Klej typu Magic


To zabieramy się do pracy. Na początku porządnie wyszlifuj sklejkę – to bardzo ważne, żeby nie tylko nie dostała się dziecku żadna drzazga, ale żeby pomoc była przyjazna i miła w dotyku. Jeśli masz szlifierkę oscylacyjną to super. Nasza się zepsuła, ale za to jestem dowodem, że wszystko spokojnie można zrobić ręcznie.
Listewki przytnij tak, aby zbiegały się pod kątem 45 stopni. I znowu – jeśli masz precyzyjny sprzęt to zazdroszczę. My przycinaliśmy ręcznie z lekkim zapasem, żeby potem doszlifować precyzyjnie papierem. Żeby piła nie uciekała przydaje się prowadnica z nacięciami. Przycięte listewki szlifujemy, żeby były gładkie jak pupcia niemowlaka, czyścimy z pyłu przecierając wilgotną ściereczką i przyklejamy na klej do drewna lub klej Magic. Dociskamy od góry ciężkimi książkami i zostawiamy na noc.
Kolorowe pola w sklepowych wersjach są namalowane, ale mi osobiście wersja filcowa podoba się o wiele bardziej. Mam nawet farby akrylowe w odpowiednich kolorach i kiedy nie mogłam znaleźć filcu byłam już bliska wykorzystania ich, ale ta filcowa miękkość kusiła mnie o wiele bardziej. Jeśli chodzi o kolory to do pierwszej wersji miałam kupiony o wiele jaśniejszy odcień zieleni i choć ten ostatecznie nie jest taki zły to myślę sobie, że mógłby być ładniejszy.
Filc potnij na kwadraty o boku 7,5 × 7,5. Będziesz potrzebować po 12 z każdego koloru. Najpierw ułóż je na tablicy, żeby upewnić się, że wszystko pasuje, a następnie zacznij je po kolei przyklejać. Może być na klej Magic, ale równie dobrze sprawdzi się zwykły szkolny klej w płynie.
Na sam koniec dopisz na ramce cyfry. Najpierw zrób to ołówkiem a potem popraw czarnym długopisem. Cienkopisy się w tym celu nie sprawdzają bo ich barwnik rozlewa się na fakturze drewna i tworzy nieestetyczne „pajączki”.

Ile to kosztuje?

I tyle. Do tego będziesz potrzebować koraliki (perły) do liczenia, których wykonie już prezentowałam oraz małe tabliczki z cyframi. Tych ostatnich póki co nie mamy i korzystamy z tekturek – też działają. 😉

Aha, na koniec jeszcze jeszcze sprawa finansowa, czyli ile to kosztuje? Wersja sklepowa to co najmniej 280 zł. Jak sprawa ma się w przypadku wersji DIY? Sklejka to około 14 zł, listewki będą kosztować około 15, podobnie filc (około 5 zł za szt.). Doliczając klej i papier ścierny spokojnie szachownica Montessori w wersji DIY może się zamknąć w 50 zł. Nadal jest estetyczne i praktyczne 😀

Jestem przekonana, że te wpisy też Ci się spodobają!