Hormony rządzą naszym życiem! Oczywiście robią to bardzo dyskretnie, wręcz niezauważalnie! Problem pojawia się wtedy, gdy któryś elementów dokrewnej układanki zaczyna szwankować. Jednym z nich są androgeny — to tajemnicze pojęcie skrywa w sobie substancje o działaniu maskulinizującym. U mężczyzn są one wytwarzane w jądrach, natomiast u kobiet głównie w nadnerczach — w niewielkim stężeniu również w jajnikach. Ich funkcja w przypadku tej płci nie została jeszcze dokładnie poznana — z reguły nie dają one o sobie znać. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy ich poziom zaczyna wymykać się spod kontroli. Objawem nadmiaru tych hormonów u pań jest zazwyczaj łysienie androgenowe. Czy da się nad nim zapanować? Czy Piloxidil nam pomoże? Czy uchroni nas przed całkowitą utratą włosów? Spróbujmy to ustalić!


Czytaj również: Locerin — sprawdzone tabletki na wypadanie włosów


Piloxidil płyn, który przywraca gęstość włosów

Piloxidil to lek dedykowany osobom zmagającym się z łysieniem androgenowym — przypadłością charakteryzującą się zależną od hormonów, postępującą utratą czupryny. Szacuje się, że dotyczy 50% Polek. Jak się objawia? Do jakiego specjalisty udać się w celu postawienia diagnozy?

Łysienie androgenowe u kobiet

Mieszki włosowe są wrażliwe na działanie hormonów androgenowych, a zwłaszcza dihydrotestosteronu — jego wysoki poziom jest szczególnie niebezpieczny. Może doprowadzić do wzmożonej utraty czupryny, a nawet całkowitego wyłysienia! DHT zaburza cykl wzrostu włosa — proces ten można zaobserwować już w okolicach 30 roku życia. U kobiet objawia się licznymi przerzedzeniami w okolicach ciemieniowo-czołowych i szczytu głowy. Niektóre panie doświadczają również pogorszenia kondycji skóry, wahań nastroju. Co zrobić, jeżeli zaobserwujemy u siebie wyżej wymienione symptomy? Pognać do apteki po Piloxidil, czy może wybrać się do lekarza? Wspomniane prześwity niekoniecznie muszą świadczyć o łysieniu, a chociażby o źle zbilansowanej diecie czy obciążającej stylizacji. Warto zatem oddać się w objęcia specjalisty. Pierwszy etap diagnostyki to szczegółowy wywiad, kolejnym są badania — wskazane jest skontrolowanie poziomu androgenów we krwi. W celu przywrócenia prawidłowej równowagi hormonalnej stosuje się leki ogólnoustrojowe oraz miejscowe, którego przykładem jest właśnie Piloxidil.

Piloxidil ulotka dla pacjenta

Piloxidil to lek przeznaczony dla osób między 18 a 65 rokiem życia, zmagających się z łysieniem androgenowym. Jest odpowiedni zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Posiada postać wygodnego w aplikacji płynu, który należy nakładać tylko i wyłącznie na skórę głowy! Substancją czynną preparatu jest minoksydyl. Ten organiczny związek chemiczny stymuluje namnażanie się komórek mieszków włosowych — zapobiega ich miniaturyzacji. Przy jego stosowaniu należy zwrócić uwagę na stężenie — przedstawicielkom płci pięknej poleca się te niższe. Piloxidil zawiera 2%, a zatem to odpowiedni wybór dla kobiet. Mężczyźni powinni celować w 5%.

Piloxidil zamiennik z apteki!

Piloxidil to nie jedyny środek z minoksydylem w składzie! Substancja ta występuję pod różnymi nazwami. Rynek oferuje nam Loxon, Minovivax, DX2 lek, Alocutan, Alopexy. Działanie, forma podania — wszystko pozostaje bez zmian. Różna jest tylko cena.

Piloxidil skład — minoksydyl czy coś jeszcze?

Minoxidil to baza. Oprócz niego Piloxidil zawiera tzw. substancje uzupełniające — glikol propylenowy, etanol i wodę oczyszczoną. Jaka jest ich rola?

 • Glikol propylenowy to dość kontrowersyjny związek. Ma więcej przeciwników niż zwolenników. Można go spotkać w wielu różnych produktach — nie tylko w lekach, ale i w żywności czy płynie hamulcowym! Widnieje pod symbolem E1520. U niektórych osób powoduje nudności, wymioty, silne bóle głowy.
 • Etanol to jeden z najbardziej popularnych rozpuszczalników na rynku. Wykorzystuje się go do produkcji leków, suplementów diety czy kosmetyków. Pełni wiele pozytywnych funkcji — ułatwia przenikanie substancji aktywnych, konserwuje, chroni przed bakteriami. Problem w tym, że może wysuszać skórę głowy.
 • Woda oczyszczona to woda, która została poddana procesom mechanicznym w celu usunięcia szkodliwych zanieczyszczeń. Jest całkowicie bezpieczna dla naszego zdrowia.

Czytaj również: Biotynox Forte opinie 2021


Piloxidil efekty, które obiecuje reklama!

Nawet 74% więcej włosów, zapewnia nas przyjemny męski głos. Reklama Piloxidil roztacza przed nami wizję pięknej i gęstej czupryny bez przerzedzeń! Zatrzymanie procesu wypadania można zaobserwować już po ośmiu tygodniach! Z kolei pierwsze „baby hair” powinny pojawić się po 4-5 miesiącach regularnej aplikacji.

Piloxidil jak stosować, żeby widzieć rezultaty? 

O ile specjalista nie zaleci inaczej, płyn stosuje się zwykle dwa razy na dobę. Pojedyncza dawka odpowiada 1 ml roztworu. Lek należy aplikować na suchą skórę głowy, lekko rozcierać. Wiele osób wspiera kurację tabletkami Piloxidil Bio zawierającymi w swoim składzie biotynę. Biotyna to witamina piękności! Pozytywnie wpływa na wygląd, jednak nie przeciwdziała łysieniu!

Tabletki na wypadanie włosów dla kobiet — poznaj zwycięzcę rankingu!

TabletkiOcenaOferta
Locerin5.0Sprawdź!
Profolan4.8Sprawdź!
Jelly Bear Hair4.7Sprawdź!

Piloxidil środki ostrożności. Kiedy przerwać kurację?

Jak każdy inny środek, tak i Piloxidil może wywoływać działania niepożądane — wystarczy spojrzeć na skład. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów należy bezzwłocznie przerwać kurację i skontaktować się z lekarzem!

 • Silne bóle głowy
 • Świąd
 • Wzmożona utrata włosów w pierwszych tygodniach kuracji
 • Duszności
 • Wysypka, rumień w miejscu aplikacji
 • Kołatanie serca
 • Obrzęk twarzy

Ważne! Skutki uboczne występują pięciokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn!

Piloxidil gdzie kupić najtaniej?

Piloxidil to lek, a nie kosmetyk! Można go nabyć w aptece. Ile kosztuje jedno opakowanie? Zapłacimy za nie więcej niż 34,50 zł.

Apteka Sowa Apteka Plus dla Zdrowia Apteka Zdrovita
24,66 zł 28,00 zł 34,50 zł

Wiele kobiet ubolewa nad tym, że płynu Piloxidil nie można nabyć w Rossmannie — najnowsze sondaże pokazują, że to nasza ulubiona drogeria. Niektóre Polki odwiedzają ją kilka razy w tygodniu!

Piloxidil opinie kobiet 2020

Piloxidil to nie panaceum, a jedna z metod leczenia łysienia androgenowego! Zawarty w nim minoksydyl może zahamować proces wypadania włosów, ale z reguły nie prowadzi do ich spektakularnego odrastania — nie wypełnia pustych luk na głowie. Dodatkowo może powodować przejściową utratę czupryny, podrażniać skórę, o czym zresztą wspominają kobiety.

Zdecydowałam się na zakup płynu oraz tabletek Piloxidil Vital Plus — oba produkty stosowałam przez ponad pół roku. Efekt? Włosy nie wypadają tak jak wcześniej, jednak prześwity nadal są widoczne. 🙁 Zakola i ten okropny przedziałek…. Mogę zapomnieć o swobodnie opadającej fryzurze.

Joanna, 32 lata

 

Piloxidil to mój pierwszy preparat z minoksydylem w składzie i ostatni. Niestety, nie przypadliśmy sobie do gustu. Zrezygnowałam już po pierwszej aplikacji. Moja skóra pokryła się czerwonymi plamami. Piekła, jak diabli!!! Okazało się, że mam alergię… Także uważajcie!

Marta, 34 lata

 

Choć nie udało mi się osiągnąć takich efektów jak w reklamie, nie mogę napisać że Piloxidil nie działa. Uważam, że to skuteczny środek na wypadanie włosów. Gorzej z porostem — nie doczekałam się słynnych „baby hair” czy niesamowitej gęstości. Płyn stosowałam przez 10 miesięcy.

Basia, 41 lat

Piloxidil recenzje lekarzy, wskazówki

Łysienie androgenowe nadal stanowi dla lekarzy ogromne wyzwanie. Proponowane przez nich metody nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty, co oczywiście nie pozostaje obojętne wobec psychiki pacjentów. Łysienie to nie tylko utrata włosów, ale i pewności siebie! Piloxidil, a tak właściwie zawarty w nim minoksydyl znajduje się na liście rekomendowanych. Oprócz niego stosuje się środki redukujące poziom DIH i alfa-5-reduktazy typu II. Nie sposób również nie wspomnieć o zabiegach medycyny estetycznej — mezoterapia, kriomasaż, karboksyterapia. W momencie, gdy te rozwiązania zawodzą, zaleca się wykonanie przeszczepu włosów.

Lek na włosy Piloxidil czy warto podjąć wyzwanie?

Kuracja Piloxidilem ma swoje wady i zalety. Zanim wdrożymy ją w codzienność rozważmy wszystkie „za” i „przeciw”.

Plusy Minusy
 • Cena
 • Dostępność
 • Czas trwania kuracji (12 miesięcy)
 • Forma podania
 • Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych
 • Wzmożona utrata włosów w pierwszych tygodniach leczenia

Piloxidil może zatrzymać proces wypadania włosów, ale nie stymuluje ich wzrostu — z opinii wynika, że doświadczają go tylko nieliczni. Zazwyczaj są to osoby młode, borykające się z pierwszymi objawami łysienia androgenowego. Skuteczność leczenia jest uzależniona od wielu czynników — regularna aplikacja Piloxidil to dopiero początek. Może okazać się, że nasz organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia — kuracji hormonalnej. Warto działać na kilku polach — stosować różnego rodzaju odżywki, specjalistyczne szampony, zrezygnować z obciążającej stylizacji. Pamiętajmy o tym, że w terapii najważniejszą rolę odgrywa diagnostyka! Kobiety są wobec siebie bardzo krytyczne, lubią wyolbrzymiać problemy. Wypadanie włosów nie zawsze musi wskazywać na łysienie! Przyczyn może być wiele, począwszy od źle zbilansowanej diety, poprzez stres, aż po choroby tarczycy. Czasami wystarczy odpocząć, zmienić codzienne nawyki, włączyć suplementację — kilka miesięcy i wszystko wraca do normy!