Kiedy twój gruczoł tarczycowy jest nieaktywny (cierpisz na niedoczynność tarczycy) i wytwarza zbyt mało hormonów, twój metabolizm zwalnia, a zdolność twoich organów do normalnego funkcjonowania wyraźnie spada. Może to prowadzić do różnych objawów, takich jak przyrost masy ciała, zmęczenie, depresja, sucha skóra, mgła umysłowa, nietolerancja zimna, skurcze mięśni i zaparcia. Im wcześniej udasz się do specjalisty, tym lepiej. Nieleczona niedoczynność tarczycy może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje, takie jak: wysoki poziom cholesterolu,nerwobóle, anemia, niepłodność.
Czytaj również: Jak leczyć niedoczynność tarczycy?
Ważne!
Należy zaznaczyć, że objawy niedoczynności tarczycy są często niespecyficzne, łatwo je pomylić z symptomami innych chorób, przeoczyć lub utożsamić z nadmiarem stresu. Konsultacja lekarska to konieczność!
Niedoczynność tarczycy częste objawy
Objawy niedoczynności tarczycy są zwykle łagodne lub nawet niezauważalne, gdy choroba rozwija się stopniowo. Problem pojawia się wówczas, gdy nabiera tempa! Tak jak wspomniałam symptomy mogą być bardzo niespecyficzne, łatwo je przeoczyć lub pomylić ze stresem czy przemęczeniem. Na przykład jedni pacjenci skarżą się na wzrost wagi, a drudzy nie dostrzegają jakichkolwiek zmian w swoim wyglądzie.
Spowolnienie procesów metabolicznych
Ze względu na spowolnienie procesów metabolicznych pacjenci skarżą się na:
- Zmęczenie i senność
- Zaburzenia koordynacji oraz mowy
- Niską tolerancję zimna
- Przyrost masy ciała
- Spowolnione tętno
- Zaparcia
- Krótki oddech
- Sztywność mięśni
- Bolesność stawów
Skóra, włosy, paznokcie
Niedoczynność tarczycy odbija się nie tylko na naszym ciele, ale również na wyglądzie. Obrywa się włosom, skórze oraz paznokciom.
- Sucha, szara, pozbawiona blasku cera
- Nadmierne wypadanie włosów
- Przerzedzone brwi
- Kruche i łamliwe paznokcie
- Obrzęki nóg, rąk oraz twarzy
- Nadmierna potliwość
Mgła umysłowa
Kolejnym, powszechnym objawem jest mgła umysłowa. Chociaż nie jest to termin medyczny, większość pacjentów go kojarzy – lekarze zresztą też. Daje bardzo specyficzne objawy.
- Zaburzenia pamięci
- Problemy z koncentracją
- Brak skupienia
- Zmęczenie
- Problemy ze skupieniem, przetwarzaniem informacji
- Trudności w uczeniu się
- Zmienność nastrojów
Problemy psychiczne

Problemy seksualne, bezpłodność
Zaburzenia cyklu miesiączkowego, to kolejny pewnik. Jak wynika z badań, dotyczą co piątej pacjentki. Wbrew temu co mogłoby się wydawać, nie chodzi tylko o nieregularny okres, ale również o jego zmienną obfitość czy ból. To dopiero początek problemów. Większość pacjentek skarży się na obniżone libido, problemy z zajściem w ciążę. A co z mężczyznami? Panowie również nie mają lekko – przedwczesny wytrysk, zaburzenia erekcji. Dla nich to prawdziwy cios!
Niedoczynność tarczycy rzadkie objawy
Osoby z ciężką niedoczynnością tarczycy mogą doświadczyć tzw. obrzęku śluzowatego. To stan związany z spowolnieniem czynności fizycznych, psychicznych oraz procesów przemiany materii. Daje bardzo specyficzne objawy – naprawdę trudno ich nie zauważyć.
- Obrzęki twarzy, powiek, dłoni
- Chrypka
- Powiększony język
Czytaj również: Niedoczynność tarczycy najważniejsze informacje
U dzieci
Przyczyna niedoczynności tarczycy u dzieci może być wrodzona (czyli odziedziczona po rodzicach) lub nabyta (spowodowana innymi czynnikami, takimi jak choroba Hashimoto, niedobór jodu lub leczenie radiacyjne).
Wrodzona niedoczynność tarczycy
Najczęstszą przyczyną wrodzonej niedoczynności tarczycy jest dysgeneza tarczycy, w której brakuje gruczołu tarczycowego, jest on albo zdeformowany, albo poważnie niedorozwinięty. U noworodków ciężko rozpoznać objawy. Mówi się jedynie o senności, zaparciach, chrypce. Lekarze zwracają również uwagę na przedłużającą się żółtaczkę.
Nabyta niedoczynność tarczycy
Choroba Hashimoto (znana również jako zapalenie tarczycy Hashimoto) jest zdecydowanie najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy u dzieci. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy działa wadliwie i rozpoczyna atak na zdrową tkankę tarczycy. Nabyta niedoczynność tarczycy występuje u dziewcząt 4 razy częściej niż u chłopców. Jednym z charakterystycznych objawów jest obrzęk szyi spowodowany powiększeniem tarczycy (wola). Inne objawy niedoczynności tarczycy to:
- spowolnione tempo wzrastani
- szorstka, sucha skóra
- zaparcia
- nietolerancja na zimno
- silne bóle głowy
- ospałość
- zmęczenie
- zaburzenia widzenia
- podatność na siniaki
- mleczna wydzielina z sutków
- przedwczesne lub opóźnione dojrzewanie
- zaburzenia menstruacji
Niedoczynność tarczycy konsekwencje
Niedoczynność tarczycy, a zwłaszcza ta nieleczona może doprowadzić do licznych konsekwencji zdrowotnych.
Wole tarczycy
Niektóre osoby z niedoczynnością tarczycy doświadczają powiększenia tarczycy zwanego wolem – to widoczne zgurbienie na szyi będące konsekwencją nieprawidłowej pracy gruczołu – czasami przyjmuje naprawdę pokaźne rozmiary! Taki stan może powodować u chorego wiele dolegliwości, utrudniać normalne funkcjonowanie. Pacjenci skarżą się na problemy z przełykaniem, duszności, tkliwość.
Neuropatia obwodowa
- drętwieniem rąk oraz nóg
- drżeniem mięśni
- „paleniem”, mrowieniem
- nadwrażliwością na dotyk lub zmiany temperatury
Jak leczyć objawy neuropatii obwodowej? Chociaż związek między zaburzoną pracą tarczycy, a neuropatią obwodową nie jest w pełni poznany, uważa się, że niedoczynność tarczycy prowadzi do zatrzymywania płynów, powodując tym samym obrzęk tkanek. Jednym z obszarów powszechnie dotkniętych tym problemem są nadgarstki – większość pacjentów skarży się na pieczenie i mrowienie placów, a zwłaszcza kciuka – co jest szczególnie dokuczliwe w nocy.
Czytaj również: Thyrolin tabletki na tarczycę.
Niedokrwistość, anemia
- zmęczenie i słabość
- bladość
- szybkie lub nieregularne bicie serca
- uczucie omdlenia
- Duszność
Podwyższony cholesterol
Kiedy tarczyca wytwarza zbyt mało hormonu, zdolność organizmu do przetwarzania cholesterolu ulega pogorszeniu. Może to prowadzić do podwyższonego poziomu cholesterolu całkowitego i LDL. Cholesterol LDL może gromadzić się w twoich tętnicach, ostatecznie przyczyniając się do blokad, które mogą spowodować zawał serca lub udar.
Miopatia
Problemy z płodnością i zajściem w ciążę
Badania sugerują, że niedoczynność tarczycy utrudnia zajście w ciąże. Mało tego! Zwiększa ryzyko poronienia!
Kiedy zobaczyć się z lekarzem?
Jeśli obawiasz się, że Ty lub ukochana osoba doświadcza jednego lub więcej objawów niedoczynności tarczycy, skontaktuj się z lekarzem w celu umówienia się na wizytę. Oprócz historii medycznej i badania fizykalnego, Twój lekarz może zlecieć wykonanie specjalistycznych badań – TSH, Ft3, Ft4. Jeżeli planujesz ciąże lub już w niej jesteś, upewnij się czy poziom hormonów tarczycy jest optymalny – dla Ciebie, jak i Twojego dziecka!
margerita - 3 grudnia, 2019 @ 19:18
kolezanki mówią, że powinnam się cieszyć bo wcale nie utyłam…. może i tak, ale prawda jest taka że czuje się fatalnie, trudno mi się skupić, jestem rozdrażniona, w ogóle nie mogę się dogadać z mężem…. ciągle słyszę, ze się zmieniałam… nie to choroba mnie zmieniła…
kasiorek9 - 4 grudnia, 2019 @ 15:01
ja trochę przybrałam, ale nie jako dużo… myślę że ze 2 kilogramy? niestety, mam podobny problem do Ciebie.. Chodzi o moje samopoczucie, w sumie o wygląd też, bo bardzo wypadają mi włosy, kiedyś miałam długie lśniące loki, a dzisiaj widzę na mojej głowie jakieś strąki… masakra!