Kiedy pod koniec roku zaczynały do nas docierać informacje o tym, co dzieje się w Chinach, nikt z nas nie przypuszczał, że za niespełna trzy miesiące nasz kraj znajdzie się w podobnym położeniu. Szef GIS Jarosław Pinkas był pełen optymizmu, ucinał wszelkie spekulacje. Dzisiaj zniknął z mediów, a jego miejsce zajęli Łukasz Szumowski i Mateusz Morawiecki. To właśnie oni informują nas o aktualnej sytuacji w kraju, która od dnia 4 marca zmieniła się nie do poznania! Wówczas potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia COVID-19 w Polsce. Aktualnie hospitalizowanych jest ponad 3012 osób! W dzisiejszym wpisie spróbujemy sobie odpowiedzieć na kilka ważnych, a jednocześnie trudnych pytań.

 • Czym tak właściwie jest koronawirus, jakie daje objawy?
 • Skąd się wziął i jak wpłynął na nasze życie?
 • Do kiedy zamierza z nami zostać?
 • Jak będzie wyglądała nasza codzienność po pandemii? Dlaczego rząd zdecydował się ją wprowadzić?

Koronawirus SARS-CoV-2. Geneza nazwy!

Koronanwirus SARS-CoV-2 to dość intrygujące hasło. Przywodzi na myśl koronę — i słusznie. Wirus odpowiedzialny za rozwój choroby COVID-19 swoim kształtem przypomina atrybut królowej. Mało tego! Jest równie władczy, co ona! Poddało mu się ponad 2 mln ludzi! Targ Huanan — to właśnie to miejsce uznaje się za potencjalne źródło wirusa, a konkretnie sprzedawane na nim ryby, owoce morza oraz zwierzęta. Pierwszym zakażonym był 55-letni mieszkaniec miejscowości Wuhan. Wszystkie pozostałe przypadki zachorowania są rezultatem transmisji z człowieka na człowieka. Uważa się, że podobnie jak inne patogeny, koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, stąd te wszystkie zalecenia: częste mycie rąk, konieczność zachowania bezpiecznej odległości, noszenie maseczek czy rękawiczek. Do tej pory SARS-CoV-2 został wykryty w wydzielinie z nosa, gardła, płynie łzowym, krwi, moczu oraz w plwocinie.

Dlaczego SARS-CoV-2 tak szybko migruje?

SARS-CoV-2 posiada bardzo specyficzną strukturę, która pozwala mu się wiązać z ciałem gospodarza. Co gorsza, u wielu osób przebiega bezobjawowo — nieświadomi choroby ludzie zarażają innych.

 

 

SARS-CoV-2 objawy, jak postępować?

Od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów może minąć nawet dwa tygodnie! Symptomy, które powinny nas zaniepokoić to: duszący kaszel, podwyższona temperatura ciała, ogólne zmęczenie, trudności z oddychaniem. Co zrobić, jeśli ich doświadczymy? Przede wszystkim powinniśmy zachować spokój, a w następnie skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną właściwą dla naszego miejsca zamieszkania. Postępujmy zgodnie z udzielonymi przez jej pracowników wskazówkami. Budujące wieści są takie, że większość pacjentów (80%) nie wymaga hospitalizacji — mogą przechodzić chorobę w domu. Decyzję w tej sprawie podejmuje personel medyczny.

Dlaczego SARS-CoV-2 u jednych daje objawy, a u innych nie?

Dlaczego SARS-CoV-2 u jednych daje objawy, a u innych nie? Zdaniem wirusologów składa się na to kilka czynników: wiek, płeć, kondycja zdrowia. Osoby starsze z chorobami kardiologicznymi, płuc, a także cukrzycą czy nadciśnieniem znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka — o wiele ciężej przechodzą zakażenie.

Jak uchronić się przed SARS-CoV-2?

W świetle powyższych informacji trudno powątpiewać w słuszność obostrzeń wprowadzonych przez rząd. Każdy z nas może być nieświadomym nosicielem SARS-CoV-2, dlatego zaleca się ograniczenie kontaktów międzyludzkich czy  zgromadzeń publicznych. Aktualne zasady mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa zostały podane poniżej.

Ograniczenia narzucone przez rząd

 • Obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Wyjątek — dzieci do 13 roku życia wymagające opieki, osoby niepełnosprawne, schorowane.
 • Zakaz wychodzenia na ulicę bez opieki dorosłego — dzieci i młodzież poniżej 13 roku życia.
 • Obowiązek zakrywania ust oraz nosa w miejscach publicznych, zakładach pracy. Wyjątek — dzieci do 4 roku życia, pacjenci z chorobami układu oddechowego, kierowcy, duchowni, rolnicy, żołnierze, osoby przebywające w lesie.
 • Zakaz korzystania z miejsc rekreacji — place zabaw, ogrody zoologiczne, siłownie, rowery miejskie.
 • Transport — w środkach komunikacji miejskiej tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Zakaz podróżowania samolotami, pociągami międzynarodowymi.
 • Zakaz zgromadzeń — organizowania spotkań, imprez, zebrań. Wyjątek — zakłady pracy.
 • Handel — w sklepach może przebywać ograniczona liczba osób, nakaz noszenia rękawiczek oraz maseczek. Dzisiaj (4.05) zniesiono godziny dla seniorów.
 • Salony kosmetyczne, masażu, tatuażu, fryzjerskie — zamknięte do odwołania. Wizyty domowe nie wchodzą w grę.
 • Uroczystości religijne — jeden uczestnik na 15 m2. Na cmentarzu może przebywać max. 50 osób w trakcie jednej ceremonii.
 • Szkoły i uczelnie wyższe — lekcje i zajęcia odbywają się za pomocą platform e-learningowych.
 • Żłobki i przedszkola — działalność zawieszona do 6 maja.
 • Turystyka — czwartego maja otwierają się obiekty oferujące miejsca noclegowe — hotele, hostele i inne. Usługi będą oferowane pod warunkiem zachowanie szczególnych zasad bezpieczeństwa: ograniczona liczba gości, brak części restauracyjnej, rekreacyjnej.
 • Gastronomia — wszystkie bary i restauracje mogą jedynie świadczyć usługi na wynos.
 • Placówki sportowe i rekreacyjne — zamknięte do odwołania.
 • Galerie handlowe — otwarte od 4 maja z wyłączeniem kin, części rekreacyjnej, restauracyjnej. Na jedną osobę powinno przypadać co najmniej 15 m2.
 • Kultura — wszystkie instytucje zamknięte do odwołania.

Physis. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Dietetyki

Odpowiednia ilość snu, dobrze zbilansowana dieta, rezygnacja z używek — specjaliści podają sposoby na wzmocnienie odporności organizmu w obliczu zagrożenia koronawirusem i nie tylko. Warto te zasady wprowadzić na stałe, a nie tylko na czas pandemii. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego zależy w dużej mierze od naszych jelit. Wskazane jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, tłustych ryb morskich, dobrej jakości nabiału, produktów z pełnego ziarna. W celu przywrócenia prawidłowego mikrobiomu dobrze sięgnąć po naturalne probiotyki — kefir, maślankę, kiszonki, chleb na zakwasie. Powinniśmy również pamiętać o codziennym piciu wody oraz sporcie! Wykazano, że regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko infekcji!

Psyche. Stanowisko psychologów i psychiatrów 

Czas pandemii to również ogromne wyzwanie dla naszego zdrowia psychicznego. Znaleźliśmy się w niecodziennej dla nas sytuacji, zostaliśmy odcięci od bliskich. Tymczasem człowiek jest istotą stadną, potrzebuje kontaktu z ludźmi. Niestety, wprowadzone przez rząd obostrzenia zakazują organizowania spotkań w większym gronie. Z pomocą przychodzą nam nowoczesne technologie — Facebook, Skype, WhatsApp. Co jeszcze możemy dla siebie zrobić?

 • Selekcjonujmy informacje — nie dajmy się zwieść medialnej nagonce. Korzystajmy z rzetelnych źródeł.
 • Uprawiajmy sport — aktywność fizyczna to świetny sposób na rozładowanie negatywnych emocji. Możemy wybrać się na spacer, rower lub trenować w domu.
 • Planujmy — nie dajmy się nudzie! Gotowanie, sprzątanie, czytanie książek, nauka języków obcych — wykorzystajmy czas pandemii na aktywności, na które zawsze brakowało nam czasu.
 • Róbmy wszystko, co możemy — przestrzegajmy zaleceń rządu, obserwujmy rozwój sytuacji, dbajmy o siebie i swoich bliskich.

Kwarantanna, dozór epidemiologiczny — kto im podlega? Zasady 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia obywatele, którzy mieli kontakt z osobami chorymi lub podejrzanymi o zakażenie SARS-CoV-2 podlegają kwarantannie. Każdy, kto wrócił z zagranicy także musi ją przejść. Wyjątek: zawodowi kierowcy. Przyjęło się mówić, że trwa ona 14 dni. Jednak prawda jest taka, że ostateczna decyzja należy do inspekcji sanitarnej bądź lekarza.

Kwarantanna zasady

Kwarantanna polega na czasowym odizolowaniu się od społeczeństwa. W trakcie jej trwania nie można wychodzić z domu, przyjmować gości czy spotykać się ze znajomymi. Za złamanie zasad grozi nam 30 000 zł kary!

Koniec kwarantanny — co dalej?

Po upływie 14 dni, w przypadku braku objawów SARS-CoV-2, można wrócić do codziennych obowiązków — opuścić miejsce zamieszkania przestrzegając zasad i restrykcji związanych z dystansem społecznym.

Test na koronawirusa komu przysługuje i jak wygląda? 

Test na koronawirusa nie jest badaniem „na życzenie” — nie przysługuje każdemu. Wykonuje się go tylko go u osób wykazujących odpowiednie przesłanki. Chodzi o:

 • występowanie minimum jednego z objawów COVID-19
 • osoby mieszkające z zakażonym
 • osoby mające bezpośredni kontakt z chorym — przebywanie w odległości mniejszej niż 2 metry
 • pracowników służby medycznej opiekujących się zakażonymi

Każdy, kto ma jakikolwiek niepokój związany z COVID-19 powinien zostać poddany badaniom Niestety, wymagania są duże. Do badań kwalifikuje się osoba z wysoką gorączką, a ze stanem podgorączkowym już nie. Jak wiadomo, niektórzy z nas mogą przechodzić chorobę bezobjawowo, dlatego wykonywanie testów na szeroką skalę jest tak istotne. W opinii społeczeństwa, zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia zasady nie zabezpieczają wszystkich możliwych dróg transmisji. Rząd zapewnia, że dokłada wszelkim starań, aby to zmienić.

Test na koronawirusa — jak wygląda?

Do dyspozycji mamy dwa rodzaje testów — genetyczny PCR oraz serologiczny. Przeprowadza się je poprzez pobranie wymazu z gardła i nosa pacjenta. W niektórych przypadkach wskazana jest również analiza krwi, kału lub moczu. Ministerstwo Zdrowia nie rekomenduje samodzielnych działań.

Test na koronawirusa — ile kosztuje?

Test genetyczny, molekularny PCR Test serologiczny (szybki, kasetkowy)
400-600 złotych 129 złotych

Test na koronawirusa — czy można go wykonać we własnym zakresie? 

To lekarz decyduje o tym, czy powinniśmy poddać się badaniom— dowiadujemy się z oficjalnych zaleceń Narodowego Funduszu Zdrowia.

Uwaga! Domowe testy na koronawirusa!

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak ostrzega przed fałszywymi testami z Internetu! Nie dajmy się zwieść nieuczciwym sprzedawcom — apeluje!

Test na koronawirusa — jak długo trzeba czekać na wynik?

Czas oczekiwania jest uzależniony od wielu czynników, chociażby od rodzaju testu czy miejsca zamieszkania — pobrany przez laboranta materiał trzeba przetransportować do odpowiedniej jednostki. Jeżeli próbka trafi do niej w przeciągu doby, wynik poznamy po 36 godzinach.

Test genetyczny, molekularny PCR Test serologiczny (szybki, kasetkowy)
Nawet do 5 dni! 10 minut

Niestety, wielu specjalistów podważa wiarygodność testu serologicznego. Metoda PCR jest złotym standardem.

Koronawirus Polska w obliczu pandemii 

Koronawirus wywrócił życie Polaków do góry nogami — od czasów wojny, nie było większego sprawdzianu dla naszego państwa. Walczymy z niewidzialnym, ale za to jakże potężnym wrogiem. Jego siła jest zatrważająca! W przeciągu zaledwie kilku miesięcy zdążył zamknąć biurowce, szkoły, żłobki, przedszkola, restauracje, puby, galerie, muzea, biblioteki, siłownie, a nawet parki czy lasy! Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)  ogłosiła stan pandemii (11.03.2020 r.). Czym jest pandemia? To epidemia o szczególnie dużym zasięgu, obejmująca kilkanaście krajów — a nawet kontynentów! Eksperci prognozują, że może ona potrwać nawet kilkanaście miesięcy! Choć niektóre obostrzenia rządu powoli zostają znoszone — dzisiaj możemy wybrać się na spacer, nasza codzienność mocno odbiega od normalności. Pracujemy zdalnie, uczymy się przez Internet, spotykamy się na Skypie. Skala tych zmian dopiero do nas dociera, wielu następstw nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Skutki pandemii będą miały charakter długofalowy. Kto zyska, a kto straci?

 • Polityka — wybory prezydenckie, o ile do nich dojdzie, będą inne niż wszystkie. Rząd planuje głosowanie korespondencyjne generalnie ma dość spore pole manewru. COVID-19 uzasadnia zwiększony dodruk gotówki, stanowi istotny argument w podejmowaniu takich a nie innych decyzji.
 • Gospodarka — wiele osób straci pracę, niektórzy przedsiębiorcy będą zmuszeni zakończyć działalność.
 • Edukacja — szkoła straci wyłączność na kształcenie obywateli.
 • Styl życia — duża część codziennych aktywności przeniesie się do sieci.
 • Relacje międzyludzkie koronawirus wystawił nasze życie towarzyskie na wielką próbę, weryfikuje przyjaźnie.
 • Finanse — COVID-19 ma zachęcić Polaków do długoterminowego oszczędzania, planowania budżetu oraz rozsądnego gospodarowania gotówką.
 • Przyroda — maleje emisja dwutlenku węgla, substancji szkodliwych. Natura rozwija się szybciej.
 • Społeczeństwo — pandemia zjednoczyła Polaków, zmotywowała nas do pracy! Szyjemy maseczki, oferujemy swoją pomoc w robieniu zakupów czy wyprowadzaniu pupili. Wszystko po to, aby osoby starsze (najbardziej narażone na zakażenie) nie musiały wychodzić z domu. Takich gestów jest mnóstwo! Co najważniejsze, nikogo nie trzeba do nich namawiać!
 • Przestępczość — mniej bójek, włamań czy kradzieży wynika z doniesień policji. Niestety, przestępczość internetowa nie śpi. Pandemia stwarza idealne warunki dla cyberoszustów.

Czy Polacy boją się koronawirusa?

Tak, Polacy czują lęk przed koronawirusem. Obawiamy się zakażenia, choroby najbliższych, utraty pracy, załamania rynku. Martwimy się kondycją służby zdrowia. Ponad połowa mieszkańców naszego kraju ocenia działania rządu jako niewystarczające!

Kiedy koniec pandemii koronawirusa w Polsce?

Rząd przystąpił do znoszenia obostrzeń. Działają już centra handlowe, hotele oraz niektóre instytucje kultury rozpoczął się wieloetapowy proces rozmrażania gospodarki. Kiedy wrócimy do normalności? Ciężko powiedzieć. Specjaliści z ExMetrix wzięli na warsztat ekspansję COVID-19 w Chinach, Korei Południowej, Stanach Zjednoczonych oraz niektórych krajach Europy. W rezultacie powstała symulacja przebiegu koronawirusa w Polsce, w myśl której pandemia może wyhamować na przełomie lipca i sierpnia. Czy tak się stanie? Czas pokaże. SARS-CoV-2 jest nieobliczalny.