Kocham Święta. To taki czas w roku, na który czekam z utęsknieniem. Kiedy w pierwszy grudniowy weekend dekorowaliśmy dom pomyślałam, że z przyjemnością zagrałabym z dzieciakami w świąteczną grę. Nie znalazłam takiej, więc postanowiłam zrobić sama. Tak powstała kooperacyjna gra świąteczna „Zgraja Świętego Mikołaja”. Pss… Tych wszystkich, którzy będą chcieli korzystać z materiałów bardzo proszę o przeczytanie wpisu do końca.

Razem, a nie przeciw sobie

Zależało mi na tym, aby gra budowała bliskość i świąteczny nastój, aby stanęła w rzędzie z innymi świątecznymi umilaczami, takimi jak wspólne dekorowanie domu czy „Dziadek do orzechów”, które na dobre wrosły już w nasze grudniowe tradycje. Od razu odrzuciłam opcję walki o złote gacie. Cel jest jeden, a naszym zadaniem jest wspólnie go osiągnąć.

Przygotowanie gry

Gra zawiera następujące elementy:

 • plansza
 • 8 pionków
 • 60 żetonów prezentów
 • 6 zadań rozsypanek
 • 60 kart z pytaniami
 • 4 Karty renifera pomagiera

Wszystkie te materiały dostępne są do pobrania w poniższych plikach. Uwaga, bardzo ważne jest, aby materiały wydrukować właściwie – jedno lub dwustronnie. Proponuję od razu zapisywać pliki w nazwanych odpowiednio folderach, żeby nie doszło do pomyłki.

Materiały dwustronne: pionki, karty z pytaniami, karty renifera pomagiera i instrukcja

Materiały jednostronne: elementy planszy i żetony, rozsypanki, okładka

Po wydrukowaniu otrzymujecie 24 kartki. Pojawia się pytanie – laminować czy nie laminować? Jeśli wydruk zrobicie na zwykłych kartkach mogą nie przetrwać nawet jednej gry. W takim wypadku nie warto chyba drukować jej wcale. Inną opcją jest wydruk na grubszym papierze. Ja takiej nie miałam, dlatego jedynym racjonalnym rozwiązaniem było zalaminowanie, aby gra mogła służyć nam przez wiele lat. Oprócz laminatora i folii przydadzą się:

 • dobre nożyczki i/lub gilotyna
 • pudełko po papierze ksero lub po butach (wielkość A4)
 • dwa korki po winie
 • miseczki na żetony prezenty – może to być aluminiowy spód dużego podgrzewacza (patrz – film) lub opakowanie po paście kanapkowej
 1. Przed rozpoczęciem laminowania odnajdź kartkę z instrukcją, którą to należy odciąć – zalaminowana instrukcja będzie się źle składać. Resztę laminujemy i wycinamy wzdłuż zaznaczonych linii.
 2. Kartki, które posłużą jako plansza podklejamy od spodu tekturą i sklejamy (szczegóły w filmie)
 3. Do wyciętych rozsypanek warto od razu przyporządkować opisy (także znajdują się w plikach) i spiąć gumką recepturką.
 4. Każdy z korków przecinamy w poprzek na 4, a następnie lekko nacinamy od góry, aby w szczelinę dało wsunąć się obrazi z postaciami.
 5. Opakowanie do gry robimy z pudełka po papierze odcinając górę, z odciętych części kartonu robimy przegródki, a przykrywkę malujemy na wybrany kolor i przyklejamy okładkę.

Film

Z góry przepraszam za długość filmu, ja chyba krótko nie umiem. Bo wiecie co, często oglądam wideo, które są, owszem, przygotowane w ładny, kompaktowy sposób, tylko co z tego, jeśli oprócz przyjemnej muzyki i dobrego montażu nie ma tam szczegółów znacznie wpływających na realizację. Tak, na pewno dałoby się krócej i bardziej estetycznie, ale wtedy publikowałabym to do Wielkanocy. Dlatego tym razem skorzystałam z zasady, że zrobione jest lepsze niż idealne i jest film jest jaki jest (ale JEST). Mam nadzieję, że tak czy siak się przyda.

Zasady gry

Myślę, że najmłodsze dzieci, które będą w stanie pełnoprawnie uczestniczyć w grze to pięciolatki. Iwo (3 lata) chętnie przestawiał pionki, ale nie był w stanie odpowiedzieć na pytania ani wykonać większości zadań, jakie mu przypadły. Górnej granicy nie ma. Pytania są tak skonstruowane, że dorośli będą znali na nie odpowiedź, ale przecież chodzi o to, aby wspólnie i miło spędzić czas. Poza tym, w przypadku zadań takich jak „przeciśnij się pod krzesłem” dla wszystkich jest kupa śmiechu. Zadania są różne- są pytania dotyczące zwyczajów, ale też zadania ruchowe czy logiczne (układanki).

A teraz szczegóły zaczerpnięte z instrukcji gry:

Rozpoczęcie gry

Przed rozpoczęciem gry przetasujcie karty z pytaniami i ułóżcie je w dostępnym dla wszystkich miejscu. Żetony z prezentami, Karty renifera pomagiera oraz opisane zestawy rozsypanek warto przygotować gdzieś z boku, aby w każdej chwili były gotowe do użycia.

Grę rozpoczyna najmłodszy gracz stawiając wybrany przez siebie pionek na polu START, ciągnie kartę z pytaniem i odpowiada na nie. Następnie gracze zgodnie z zasadą od najmłodszego do najstarszego ustawiają swoje pionki na polach z kolejnymi numerami. Kiedy wszyscy gracze ustawią już swoje pionki, gracz rozpoczynający grę wędruje na początek kolejki, na pierwsze wolne pole.

Przebieg gry

Każdy z graczy po ustawieniu pionka na polu ciągnie kartę z pytaniem i na nie odpowiada (lub wykonuje zadanie, jeśli tego dotyczy karta). Po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi lub wykonaniu zadania może położyć na danym polu pod pionkiem żeton z prezentem – oznacza to, że w tym miejscu misja została wykonana, a dzieci otrzymały prezenty. Pionek pozostaje na tym polu do czasu, aż przyjdzie jego kolej na przesunięcie się na początek kolejki.

Karta renifera pomagiera

Może zdarzyć się tak, że gracz nie będzie znał odpowiedzi na pytanie – zupełnie się tym nie przejmujcie, do tego służy Karta renifera pomagiera. Kiedy gracz zadecyduje o jej użyciu, wtedy dowolna osoba może udzielić odpowiedzi na jego pytanie. Po wykorzystaniu karty należy ją odwrócić na lewą stronę. Pamiętajcie jednak, że przy przejściu na kolejny kontynent karty resetują się, co oznacza, że odwracacie je na stronę z reniferem i ponownie możecie z nich korzystać.

Zakończenie gry

Gra kończy się, kiedy dojdziecie do pola META, a na każdym wcześniejszym polu pozostał żeton prezent – oznacza to, że wszystkie dzieci dostały prezenty, a Wasza misja została wykonana. Gratulacje! Dzieci i Święty Mikołaj są Wam bardzo wdzięczni za pomoc. Wesołych Świąt!”

Wartość edukacyjna

Nie byłabym sobą, gdybym nie wplotła w całość elementów edukacyjnych. Dla młodszych dzieci gra będzie przyjemnym sposobem na zapoznanie się z kształtem i nazwami kontynentów. Dodatkowe ciekawostki pojawiają się w treści samych pytań. Pamiętajcie, że przede wszystkim ma to być zabawa i sposób na wspólne i radosne spędzenie czasu.

Kooperacyjna gra świąteczna – WAŻNE

Na koniec rzeczy najmniej miłe i świąteczne, ale niestety konieczne.

Disclaimer: Uwaga, „Zgraja Świętego Mikołaj” nie jest grą religijną. Ta gra jest wypadkową tego, czym dla nas są święta, czyli mieszanką polskich tradycji, ale i Mikołaja jako brodatego pana w czerwonym stroju, zatem zawiera pytania dotyczące bożonarodzeniowych tradycji związanych z obrzędami kościelnymi, ale pojawia się też nawiązania do popkulturowego postrzegania Świąt. Jeśli komuś to przeszkadza, proszę, niech nie drukuje tej gry.

Prawa autorskie

W związku z tym, że zdarzyły się już sytuacje udostępniania przygotowanych przeze mnie materiałów w inny sposób niż linkowanie do strony chciałabym wyraźnie coś podkreślić. Całość gry – koncepcja pytania, przebieg gry, rysunki postaci i grafika SĄ MOJEGO AUTORSTWA. Jedyną możliwą formą dzielenia się tymi materiałami jest linkowanie do tego wpisu. Gra służy do przygotowania i używania na własne potrzeby w warunkach domowych. Wszelkie kopiowanie i korzystanie z całości lub elementów w celach innych niż powyższy, a także rozpowszechnianie bez zgody będzie stanowić naruszenie praw autorskich i może skutkować odpowiedzialnością cywilną lub karną.

Pin it!

 

Koniec trudnych tematów. Przepraszam, ale to było konieczne. Mam nadzieję, że gra umili Wam ten świąteczny czas. Gdybyście mieli jakieś pytania to piszcie! Buźka.

 

Gra powstałą na bazie darmowych materiałów programu Canva.