Czy makrama to czarna magia?

Makrama, czyli sztuka wiązania przeżywa teraz odrodzenie. Pasjonaci tworzą niesamowite ozdoby i dekoracje… od elementów wyposażenia wnętrz dla stylu boho, np. kwietniki, poszewki na poduszki, obrusy, lampy, aż po akcesoria użytku codziennego, tj. torebki z frędzlami, breloczki do kluczy lub zakładki do książek. Dobra wiadomość dla początkujących jest taka, że tworzenie makramy nie jest trudne. W internecie można znaleźć wiele ilustrowanych krok po kroku tutoriali pokazujących kluczowe węzły sznurkowe, które wspomagają początkujących artystów w dziedzinie handmade. Warto zaznaczyć, że najważniejsze to dać sobie czas na naukę i eksperymentowanie ze sznurkiem. Tworzenie rękodzieł w większości przypadków wymaga od nas kreatywności i oryginalności. Poza tym, szczególnie ważna jest cierpliwość. Na początku większość z nas zapewne więcej węzłów rozplątało niż zaplątało. Ale koniec końców na pewno powstało wyjątkowe arcydzieło.

Makrama jak zacząć

Najczęściej zadawanym pytaniem przez początkujących w dziedzinie handmade w strefie technik dziewiarskich jest, jak zrobić makramę. I doskonale to rozumiem. Ale po kolei… Makrama to technika tworzenia tkaniny, która oparta jest na przeplataniu sznurka w celu stworzenia węzłów. To one właśnie sprawiają, że dana sznurkowa tkanina przybiera odpowiednie kształty oraz swoją funkcję użytkowania. Każdy węzeł można utworzyć własnymi rękami i nie są do tego potrzebne żadne inne narzędzia rzemieślnicze, czyli igły, druty i szydełka. Dlatego najpierw najlepiej nauczyć się podstawowych węzłów. Nawet ucząc się tylko jednego węzła, jesteś w stanie stworzyć wiele różnych rzeczy. W większości przypadków projekty makramy zawierają kilka rodzajów węzłów, o których piszemy niżej… Ba, nawet możemy łączyć elementy makramy z innymi technikami dziewiarskimi, takimi jak tkanie lub szydełkowanie. Nie wspomnę o ozdabianiu makram drewnianymi akcesoriami o których także będziemy wspominać.

Czy makrama jest łatwa w tworzeniu?

Na początku wydawać by się mogło, że sploty sznurka są skomplikowane. Lecz, gdy poznasz te podstawowe węzły, możesz nauczyć się ich używania w różnych wzorach. I po pewnym czasie sama stwierdzisz, że jednak nie taki diabeł straszny. Dwa podstawowe węzły to:

  1. Węzeł mocujący – każdą pracę rozpoczynamy od wykonania węzła mocującego, który służy do zawieszenia naszej ozdoby na drewnianym drążku. Jak zrobić węzeł mocujący? Przygotowany przez nas sznurek musimy złożyć na pół i zakładamy jego górny fragment z miejscem zgięcia owego sznurka tuż nad drążkiem. Końcówki sznurka przeplatamy przez powstałą pętelkę i dociskamy ile sił w palcach.
  2. Węzeł tkacki – inaczej zwany węzłem płaskim. Jest on najczęściej wykorzystywanym węzłem w splotach makramowych. Aby go wykonać potrzebujemy dwa sznurki i wykonujemy na nich dwa węzły mocujące. Umieszczamy je tuż obok siebie. W ten sposób powstały nam cztery zwisające sznurki. Pracę będziemy skupiać jedynie na dwóch sznurkach znajdujących się po zewnętrznych stronach. Pozostałe dwa to tak zwane sznurki rdzeniowe. Lewy sznurek zewnętrzny musimy położyć na dwóch rdzeniowych i pod prawym zewnętrznym. Następnie sznurek lewy zewnętrzny kładziemy bezpośrednio nad położonym sznurkiem prawym zewnętrznym i pod dwoma sznurkami rdzeniowymi. Wkładamy go w gotową pętelkę.

Węzłów sznurkowych jest wiele, od prostych po skomplikowane. Trzeba ćwiczyć i być cierpliwym. Minie trochę czasu, zanim zorientujesz się, jak najlepiej trzymać i zapętlać sznurki oraz gdzie umieścić palce. To trochę jak nauka gry na instrumencie, więc cierpliwość jest tutaj naprawdę kluczowa. Na szczęście najlepszą rzeczą w tworzeniu makramy jest to, że możesz po prostu rozwiązać węzeł i zacząć od nowa.

Czego potrzebujesz do stworzenia makramy?

Aby zacząć makramę, wierz lub nie, nie potrzebujesz wiele. Warto zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria takie jak miarka, która ułatwi nam odmierzanie sznurków, ostre nożyczki, taśma maskująca i gumki recepturki ułatwiające odcinane sznurków. W miarę postępów w swoich umiejętnościach i projektach możesz zaopatrzyć się w haczyki, drążki drewniane, drążek na ubrania, który odciąży nasz kręgosłup, szczotkę do rozczesywania sznurków oraz akcesoria ozdobnicze, czyli kółka, obręcze, koraliki. Ale czego potrzebujemy najbardziej? Oczywiście sznurka. Makramy wykonywane są ze sznurka bawełnianego. Możemy zaopatrzyć się w różne długości i różne grubości sznurka w zależności o tego, co planujemy wykonać.

Dla początkujących polecam kupić zestaw startowy w którym znajdziesz pakiet podstawowych akcesoriów, tj. sznurek, kółka, koraliki czy drążki. To także świetny pomysł na prezent.

Pytań o pierwsze produkty jest wiele. Dlatego poświęcimy osobny wpis na akcesoria do makramy.