Pamiętam jak w kolorowych latach 90 pojawiły się w telewizji telezakupy. Aż trudno uwierzyć, że człowiek z własnej woli potrafił oglądać reklamy. Szczególnie zapamiętałam reklamę „magicznej” płytki do czyszczenia srebra. Wystarczyło wsadzić ją do gorącej wody, położyć na niej srebro, wsypać jakiś proszek i voila, „twoje kolczyki i łańcuszki zupełnie jak nowe”. Po wielu latach dowiedziałam się, że płytka jest magiczna, ponieważ zawiera aluminium, można ją zastąpić zwyczajną folią aluminiową, a tajemniczy proszek to po prostu soda oczyszczona. Jak zatem w prosty sposób pozbyć się brzydkiego nalotu ze srebra? Pokażę Wam na przykładzie czajnika, który możecie pamiętać z wpisu o cudeńkach wyszperanych na targu staroci. Poniżej podaję Wam proporcje składników, ale ile ich tak naprawdę będziecie potrzebować zależy od tego jak dużo srebra macie do wyczyszczenia (ja potrzebowała 2 litrów wody i ½ szklanki sody).

Jak wyczyścić srebro sodą i aluminium? Potrzebujemy:

  • 1 szklankę wrzątku
  • 1 łyżeczkę sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczkę soli
  • pół szklanki octu
  • folię aluminiową

Przygotujcie odpowiednio większe naczynie – reakcja będzie następować gwałtownie i pojawi się dużo piany, po co potem sprzątać. Wykładamy na spód folię aluminiową ułożoną srebrną stroną do góry, a na niej na płasko wszystko, co chcemy wyczyścić. Nie róbcie stosików, każdy element musi dotykać folii, inaczej reakcja nie nastąpi. Całość zalewamy wrzątkiem, w którym rozprowadzamy sól i ocet, choć tak naprawdę bez nich też się uda. Ocet przyspiesza reakcję, ale ze względu na to, że mój czajnik jest posrebrzany,a nie srebrny, bałam się, żeby go przypadkiem nie uszkodzić. Być może podeszłam do tematu ze zbyt dużą rezerwą, ale i tak się pięknie udało. Kiedy wszystko jest już przygotowane dosypujemy sody i zaczyna się magia. Na ten najbardziej spektakularny moment warto zawołać dzieci, świetna zabawa w wulkan. Kiedy reakcja się już zakończy możecie wyjąć srebrne przedmioty (drugie zdjęcie). Ja najpierw przetarłam czajnik ręcznikiem papierowym (trzecie zdjęcie), a na koniec wypolerowałam miękką ściereczką z mikrofibry (zdjęcie ostatnie). Jest różnica, prawda? Wolę nie myśleć ile czasu zajęłoby mi jego doczyszczenie innymi metodami.

U nas w domu soda oczyszczona idzie w ilościach hurtowych, używam jej do czyszczenia i prania, dlatego zamawiam ją w pięciokilogramowych opakowaniach. Któregoś razu odebrana przeze mnie z poczty przesyłka była otwarta. Widocznie kogoś przeraziło opakowanie białego proszku z napisem „wodorowęglan sodu”. I tylko zastanawiałam się czy od tego czasu mamy na sobie namiar CBŚ ?