Choroba autoimmunologiczna Hashimoto jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy, to już zdążyliśmy ustalić w poprzednim wpisie – kto czytał, ten wie. Czas na kolejną dawkę informacji – dzisiaj będzie o leczeniu, które w większości przypadków sprowadza się do regularnego zażywania leków z dodatkiem tyroksyny – hormonu tarczycy. Cele terapii są oczywiste, obejmują  następujące kwestie:

 • Normalizowanie poziomu hormonów tarczycy, w szczególności poziomów tyroksyny i hormonu tarczycy (TSH)
 • Eliminowanie  objawów niedoczynności tarczycy, takich jak zaparcia, zmęczenie i nietolerancja zimna
 • Niedoczynność tarczycy to nie tylko, kiepskie samopoczucie ale również podwyższony poziom cholesterolu czy nadciśnienie. Tabletki mają przejąć nad nimi kontrolę.
 • Zmniejszenie wielkości wola, jeśli jest obecny, jak to czasami bywa w przypadku choroby Hashimoto

Czytaj również: Thyrolin tabletki na tarczyce


Lewotyroksyna 

Leczenie niedoczynności tarczycy polega na przyjmowaniu doustnego preparatu hormonu tarczycy (zazwyczaj lewotyroksyna). Dawka powinna być dostosowana do pacjenta, a konkretnie do jego wyników badań.

Preparaty

Lewotyroksyna organiczny związek chemiczny pozyskiwany drogą syntetyczną, stosowany w leczeniu niedoczynności tarczycy. Imituje działanie hormonów tarczycy – normuje procesy spalania, przyspiesza przemianę materii, obniża poziom cholesterolu i wiele, wiele innych. W Polsce sprzedawana jest na receptę pod jedną z następujących nazw:

 • Euthyrox,
 • Letrox,
 • Eltroxin.

Dawkowanie

U młodych ludzi zaczyna się zazwyczaj od najniższej dawki 25 µg, którą wazie konieczności się zwiększa – maksymalna wynosi 2002 µg na dzień.

Podawanie 

Lewotyroksynę należy przyjmować na czczo, na pusty żołądek, aby zapobiec niekonsekwentnemu wchłanianiu się leku, minimum 30 minut przed posiłkiem! Niektórzy specjaliści twierdzą, że tabletki zażywane bezpośrednio przed snem lub kilka godzin po ostatnim posiłku również działają – taka forma podania wydaje się być o wiele wygodniejsza dla osób, które nie wyobrażają sobie poranku bez śniadania. Dopytaj o nią swojego lekarza!

Kontrola

Jak wiesz, lekarz dobiera dawkę lewotyroksyny indywidualnie! Ustala ją na podstawie wyników badań – jak często należy je wykonywać i co konkretnie trzeba sprawdzić? Endokrynologa interesują następujące parametry:

 • TSH, T3, T4

TSH pozwala wykryć niedoczynność tarczycy, nawet wtedy, gdy choroba nie daje jeszcze objawów. Oznacza poziom tyreotropiny. Niestety daje zbyt ogólny obraz – dlatego zaleca się pogłębienie diagnostyki – kontrolę T3 oraz T4. Do laboratorium należy przyjść na czczo, zazwyczaj raz na pół roku – częstotliwość wykonywania pomiarów jest uzależniona od lekarza. Regularna kontrola ma na celu zidentyfikować skuteczność leczenia.

Liotyronina (T3)

Chociaż u większości pacjentów leczenie standardowe przynosi rezultaty, bywają przypadki u których się nie sprawdza – objawy nie ustępują, wyniki badań odbiegają od normy. Co na to lekarze? Część z nich wprowadza terapię uzupełniającą, sprowadzającą się do przyjmowania liotyroninu sodu – zdaniem niektórych jest to dość kontrowersyjne posunięcie.


Czytaj również: Tabletki na odchudzanie Slimetrol


Kontrowersje

Jak wiesz standardowe leczenie sprowadza się do przyjmowania syntetycznej wersji tyroksyny (T4) – hormonu, którego nie produkuje uszkodzona tarczyca. Niestety, nie u wszystkich się sprawdza – co prawda chodzi o małą grupę 10-15% pacjentów, osoby które pomimo terapii nadal skarżą się na objawy choroby – nudności, migrenowe bóle głowy, zaparcia, wzrost wagi itd. Lekarze w trosce o ich samopoczucie, podają liotyronian sodu – czyli syntetyczną formą bardziej aktywnego hormonu tarczycy, trójjodotyroniny (T3). Problemem jest jego przyswajalność – wchłania się z prędkością światła – może powodować niepokój, kołatanie serca, nadmiernie pocenie się, ucisk w klatce piersiowej. Właśnie dlatego, niektórzy specjaliści mają obiekcje względem tej metody leczenia. Na szczęście mamy amerykańskich naukowców Rush University Medical Cente, którzy intensywnie pracują nad tym jak zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Obiecujące rezultaty daje poly-zinc-liothyronine, PZL – jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem trafi do sprzedaży.

Świńska tarczyca

Naturalny ekstrakt ze sproszkowanej świńskiej tarczycy – ta alternatywna metoda leczenia niedoczynności tarczycy, bije rekordy popularności. Zawiera zarówno tyroksynę (T4), jak i trijododotyroninę (T3) i pochodzi z tarczycy świń.. Niestety, nie kupisz go w Polsce. Mało tego! Nie posiada on rekomendacji lekarzy!

Dla niemowląt

U niemowlęcia, u którego zdiagnozowano wrodzoną niedoczynność tarczycy sprawa wygląda nieco inaczej niż u dorosłego. Tutaj liczy się czas! Im szybciej poziom hormonów tarczycy zostanie znormalizowane, tym lepiej – maluch ma ogromne szanse na prawidłowy rozwój.

Leczenie 

Podobnie jak i osób dorosłych, tak i u maluchów podaje się lewotyroksynę – zazwyczaj w formie płynnej. Ważne jest, aby nie mieszać jej z mlekiem  sojowym ani z preparatami wzbogaconymi w wapń lub żelazo – mogą zmniejszyć zdolność niemowlęcia do prawidłowego wchłaniania leku. Jeśli maluchowi podaje się tabletki, rodzice powinni pamiętać o tym, aby każdą z nich zmiażdżyć , a następnie wymieszać z mlekiem matki, mlekiem modyfikowanym lub wodą.

Kontrola

Dzieci leczone z powodu wrodzonej niedoczynności tarczycy są badane regularnie, często co kilka miesięcy przez co najmniej pierwsze trzy lata życia. Według Europejskiego Towarzystwa Endokrynologii Dziecięcej w przypadku wrodzonej niedoczynności tarczycy badania krwi z surowicy T4 lub wolne T4 i TSH należy wykonywać w następujących momentach:

 • Co jeden do trzech miesięcy w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia
 • Co jeden do czterech miesięcy w wieku od 1 do 3 lat
 • Co sześć do 12 miesięcy później, aż do zakończenia wzrostu
 • Co dwa tygodnie po rozpoczęciu leczenia T4 i co dwa tygodnie aż do normalizacji poziomu TSH
 • Cztery do sześciu tygodni po każdej zmianie dawki
 • W częstszych odstępach czasu, gdy kwestionuje się zgodność lub uzyskuje się nieprawidłowe wyniki

Stałą lub trwającą przez całe życie wrodzoną niedoczynność tarczycy można ustalić za pomocą badań obrazowych i ultrasonograficznych wykazujących brak tarczycy lub jej ektopię lub potwierdzone jest zaburzenie zdolności do syntezy i / lub wydzielania hormonu tarczycy.

Jeśli nie stwierdzono trwałej niedoczynności tarczycy, leczenie lewotyroksyną można przerwać na miesiąc w wieku 3 lat. Jeśli poziomy pozostają prawidłowe, zakłada się przemijającą niedoczynność tarczycy. Dzieci z przejściową wrodzoną niedoczynnością tarczycy, powinny jednak nadal okresowo oceniać tarczycę!

W ciąży

W celu ochrony płodu  i zdrowia dziecka ważne jest, aby kobieta posiadała wystarczającą ilość hormonu tarczycy w trakcie ciąży.

Przed ciążą

Zgodnie z wytycznymi, dawka lewotyroksyny powinna być dobrana tak, aby poziom TSH nie przekraczał 2,5 mIU/L przed poczęciem.

W czasie ciąży

Tradycyjny zakres referencyjny stosowany przez lekarza do diagnozowania i leczenia niedoczynności tarczycy jest znacznie węższy w okresie ciąży. Poziom TSH powinien być utrzymywany na następujących poziomach specyficznych dla danego trymestru:

 • Pierwszy trymestr: Między 0,1 a 2,5 mIU/L
 • Drugi trymestr: Między 0,2 a 3,0 mIU/L
 • Trzeci trymestr: Między 0,3 a 3,0 mIU/L

Czytaj również: Dobry probiotyk jak wybrać?


Niedoczynność tarczycy w czasie ciąży

Oprócz regularnego zażywania leków, zaleca się zmianę nawyków. Na przykład, niektórzy eksperci sugerują, że niektóre pozycje jogi mogą być korzystne dla przepływu krwi do tarczycy, redukcji stresu, który przyczynia się do pogorszenia objawów niedoczynności tarczycy.

Samodzielne leczenie

Regularne zażywanie leków jest równie ważne, co zdrowe odżywianie. Jeżeli zależy Ci najszybszym powrocie do formy – zniwelowaniu uciążliwych objawów, działaj kompleksowo! Przyjrzyj się swojej diecie, codziennej aktywności. W Twoim jadłospisie nie może zabraknąć produktów bogatych w jod, cynk oraz selen! Jedz:

 • ryby
 • pestki i nasiona
 • warzywa i owoce
 • kiszonki
 • jaja
 • chude mięso

Pamiętaj o suplementacji witaminy D3! Rusz tyłek z kanapy – sport to zdrowie!