Hyde Park

Dziecio-biblioteka – Tato, a dlaczego?

12 lipca 2015

Jeśli jeszcze nie znacie tej książki, a w zasadzie cyklu książek napisanych przez Wojciecha Mikołuszko, a pałętają się Wam po mieszkaniu te niegrzeszące wzrostem stwory zwane dziećmi, to czym prędzej lećcie do księgarni. Jeżeli na dodatek są w wieku, kiedy zadają pytania z prędkością karabinu maszynowego, to na Waszym miejscu już bym łapała za kluczyki do samochodu lub dzwoniła po taksówkę. Gdyby było w Polsce odznaczenie przyznawane przez rodziców, to Wojciech Mikołuszko z całą pewnością takowe powinien otrzymać.

Każde dziecko wchodzi w etap zadawania pytań, wiadomo. Choć czasem pojawią się takie zwalające z nóg (np. Junior kiedyś zapytał mnie kto go ponownie urodzi po tym, jak już umrze), to jednak większość bezpośrednio dotyczy otaczającego nas świata – przyrody, ludzkiego ciała, zjawisk atmosferycznych. Sama łapałam się na tym, że albo na takie pytanie zwyczajnia nie potrafiłam z biegu odpowiedzieć i w sumie byłam sama zdziwiona, że wcześniej przyjmowałam coś za oczywiste, choć wcale takie nie było, albo na usta cisnęły mi się skomplikowane słowa, które tylko jeszcze bardziej gmatwały sprawę, niż ją wyjaśniały. Te książki mówią językiem zrozumiałym dla dzieci, a jednocześnie nie nudzącym dorosłych – to ich największy urok.

Jeśli więc chcecie wiedzieć (a w zasadzie Wasze dzieci chcą) dlaczego chmury od spodu są płaskie, po co w lesie są martwe drzewa, jak tworzy się kurz, dlaczego pioruny są powyginane, a dlaczego ptaki lecą w kluczu to sięgnijcie po tę pomoc dydaktyczną. My mamy jeszcze kilka innych książek, które mają pełnić podobną rolę, ale próżno w nich szukać tak zabawnych, a jednocześnie prostych odpowiedzi. Zapewniam Was, że będziecie boki zrywać czytając o tym dlaczego bekamy i skąd biorą się bąki. Mojego ośmiolatka to śmieszy potwornie. W zasadzie wydaje mi się, że mężczyźni nigdy z tego nie wyrastają 😀 My spędziliśmy wiele wieczorów chichocząc w łóżka, a przecież nie ma lepszej nauki, niż przez zabawę.

Tato_a_dlaczego_2

W serii ukazały się:

Tato, a dlaczego? Czyli 50 prostych odpowiedzi na piekielnie trudne pytania.

Tato, a po co? Czyli 50 odpowiedzi na jeszcze dziwniejsze pytania.

Z tatą w przyrodę. Czyli 43 wyprawy w poszukiwaniu sekretów natury.

Jestem przekonana, że te wpisy też Ci się spodobają!