DIY, Edukacja domowa

Drewniana układanka DIY

28 grudnia 2016

Uwielbiam dawać przedmiotom nowe życie. Czasem okazuje się, że po przemianie rzeczy stają się jeszcze atrakcyjniejsze i dopiero faktycznie zaczynają spełniać swoje przeznaczenie. Tak też było z garścią drewnianych klocków z drugiej ręki, które trafiły do naszego domu. Okazało się, że nie pasują do naszego ukochanego zestawu klocków Eichhorn. Rozmiary klocków różniły się i przez to zbudowane konstrukcje były bardzo niestabilne. Popatrzyłam na nie i mnie olśniło. Od razu pomyślałam o zabawce, którą podpatrzyłam u koleżanki i choć pierwowzór był zrobiony z zupełnie innych materiałów (o tym poniżej), to w mojej głowie powstała kompilacja idealna.

Drewniana układanka DIY

  • garść klocków drewnianych o różnych kształtach
  • mazaki
  • cienkopis
  • kartki papieru technicznego
  • drewniana tacka (opcjonalnie)

Popytaj znajomych, czy nie chcą pozbyć się drewnianych klocków. Czasem też jakieś zdekompletowane zestawy można tanio dostać na olx lub lokalnych grupach sprzedaży na fb. Mogą też nadać się ścinki stolarskie, tylko trzeba je dobrze oszlifować papierem ściernym.


Do nadania kolorów klockom świetnie sprawdzają się mazaki – dają intensywne kolory i szubko schną. Dodatkowo, elementy układanki będą miały taki sam kolor co wzór na kartce. Warto wybrać mazaki o dosyć grubej końcówce, ułatwi nam to pracę. Ja wybrałam klasyczne mazaki z Ikei i świetnie się sprawdziły. Po zakolorowaniu powierzchni drewna warto odstawić klocek na kilka minut, żeby wysechł. Potem nie powinien już brudzić rąk.

Jeśli nie drewno to co?

Właśnie, na początku wspominałam, że pierwowzór wyglądał trochę inaczej. Tam zamiast drewnianych klocków zostały użyte pocięte gąbki kuchenne w różnych kolorach. W ten sposób powstały różnokolorowe sześciany, do których trzeba tylko dobrać jak najbliższy kolor kredek lub mazaków.

Wzór

Schemat, który dziecko ma odtworzyć za pomocą klocków najlepiej przygotować na twardszym papierze. Połóż wybraną kompozycję na kartce, ołówkiem przygotuj obrys z lekkim zapasem, a następnie dorysuj wewnętrzne linie podziału. Jeśli wszystko będzie grać to popraw linie cienkopisem, a następnie wypełnij wnętrze kolorami zgodnie z wcześniej ułożonym wzorem. Do przechowywania wzorników warto zaopatrzyć się w drewnianą tackę, choć nie jest to konieczne.

Najpiękniejsze w tej zabawie jest to, że nie ma końca – każdego dnia możesz wymyślać nowy wzór, bo ilość kombinacji jest nieograniczona. 😀

Jestem przekonana, że te wpisy też Ci się spodobają!