Dziecko pyta

Dlaczego niebo jest niebieskie?

27 października 2016

Patrzysz czasem w niebo? Pewnie tak, najczęściej obserwując przepływające nad Twoją głową chmury. Też kojarzą Ci się z różnymi kształtami? A czy kiedykolwiek przemknęło Ci przez głowę pytanie – dlaczego niebo jest niebieskie? Mi to pytanie zadał ostatnio mój dziewięcioletni syn i zobacz, co mu odpowiedziałam. Usiądź wygodnie i posłuchaj, bo to fascynująca historia.

Bo czym właściwie jest światło?

Jak na morzu

Wyobraź sobie, że białe światło, które dociera do nas w postaci promieni słonecznych tak naprawdę nie jest białe – jest mieszanką innych kolorów: czerwonego, pomarańczowego, żółtego, zielonego, niebieskiego i fioletowego. Możesz to zobaczyć, kiedy białe światło przechodzi przez pryzmat lub w postaci tęczy. Warto pamiętać, że nasze oko widzi tylko niewielką część wszystkich kolorów składających się na białe światło.

Drugą ważną rzeczą jest to, że światło porusza się w postaci fali – podobnej do tej w oceanie lub morzu. Niektóre fale są krótsze (te, dzięki którym widzimy kolor niebieski), inne dłuższe i trochę bardziej „leniwe” (te odpowiedzialne za kolor czerwony).

dlaczego-niebo-jest-niebieskie-2

Światło, co robisz?

Światło porusza się w linii prostej, aż napotka na jakąś przeszkodę. W zależności od tego, jaka to przeszkoda, może zrobić różne rzeczy:

  • odbić się – na przykład jak w lustrze;
  • rozszczepić – i nie chodzi o to, że ma się zaszczepić, tylko rozdziela się wtedy na różne kolory ( kiedy przechodzi przez pryzmat lub krople wody);
  • rozproszyć się – kiedy napotyka na nierówną, chaotyczną powierzchnię.

Dlaczego niebo jest niebieskie?

Czy wiesz, co to jest ziemska atmosfera? To taka jakby bańka odgradzająca nas od nieprzyjaznego kosmosu, dzięki której możliwe jest życie na ziemi. Jest pełna różnych gazów, którymi oddychamy. Kiedy zatem światło słoneczne rozpoczyna swoją wędrówkę ku ziemi leci całkiem prosto. W pewnym momencie jednak napotyka na ziemską atmosferę, która nie jest gładka jak lustro, nie odbije go, ale co nieco namiesza w jego ruchu. Cząsteczki powietrza rozpraszają światło we wszystkich kierunkach. A najbardziej widzimy kolor niebieski, bo on dociera do nas najkrótszą drogą, spośród wszystkich widzianych przez nas kolorów.

dlaczego-niebo-jest-niebieskie-3

Dlaczego niebo nie zawsze jest niebieskie?

Zaraz pewnie powiesz – „A to nieprawda, bo niebo nie zawsze jest niebieskie” – i będziesz mieć świętą rację. Bo przecież często rano lub wieczorem niebo mieni się różnymi kolorami – czerwonym, pomarańczowym, żółtym. Zaraz, zaraz, czy my tych kolorów przed chwilą gdzieś nie widzieliśmy? Jeśli zerkasz teraz powyżej na pryzmat to gratuluję sprytu. Zauważ, że kiedy niebo bywa czerwone tylko wtedy, gdy słońce jest nisko nach horyzontem – dopiero wstaje lub zaraz się za niego schowa. Wtedy światło słoneczne musi przejść przez jeszcze grubszą warstwę atmosfery, czyli napotkać więcej cząsteczek powietrza i zanieczyszczeń. Fale o krótszej długości (fioletowe i niebieskie) zostają prawie całkiem rozproszone, a do naszych oczu trafia światło o większej długości, czyli żółte, pomarańczowe i czerwone.

dlaczego-niebo-jest-niebieskie-4

Warto wiedzieć, dlaczego jest nieniskie i znać naukowe wyjaśnienia, ale jest w tym także wielka niewyjaśniona magia, która sprawia, że jak zahipnotyzowani potrafmy wgapiać się w baranki płynące po nieboskłonie lub ognisty zachód słońca.

Artykuł powstał na podstawie materiałów NASA.

Jestem przekonana, że te wpisy też Ci się spodobają!