środa, 22 stycznia, 2020
Wolny czas

Co dało mi Blog Forum Gdańsk

102views

To ostatni moment, żeby zrobić relację z Blog Forum Gdańsk, czyli poprzedniego weekendu, inaczej temat będzie przedawniony jak sprawa w sądzie.

Szczerze mówiąc, to sama nie wiem, dlaczego dostałam się tam dostałam, szczególnie w obliczu tego, że nie zakwalifikowano innych lubianych przeze mnie i o wiele bardziej znanych blogów. Tym bardziej czułam się zaszczycona, że mogę tam być. Od początku się cieszyłam, ale nawet w najśmielszych oczekiwaniach nie spodziewałam się, że dostanę tak wiele. Co dokładnie?

Możliwość wysłuchania mądrych ludzi

To jedna z najbardziej cenionych przeze mnie rzeczy – możliwość wysłuchania, co mądrzejsi ode mnie ludzie mają do powiedzenia. Nie ze wszystkimi przedstawionymi tezami w pełni się zgadzałam, a jednak nadal wiele z tego mogłam dla siebie wyciągnąć. I tak było mi dane docenić niezwykłą błyskotliwość prof. Vetulaniego i cenne rady dotyczące pisania reportażów udzielone przez Mariusza Szczygła. W bardzo bliskiej mi kwestii pomagania wypowiedzieli się ksiądz Stryczek i Paweł Tkaczyk. A o zmienianiu świata na lepsze mówił Clive Thompson – weteran blogowania skali światowej.

Dostrzeżenie części blogosfery, do której normalnie bym nie trafiła

Jeden panel dyskusyjny wzbudził wśród widowni szczególnie entuzjastyczne reakcje. Na scenie zagościli blogerzy wyjątkowi, prawdziwe perełki internetu – pasjonaci w wieku (przynajmniej tym na metryce) 50+. Był Pan Jan Adamski, który pisze o modzie męskiej i bieżących wydarzenia, Jaga Janik – blogerka modowa z prawdziwego zdarzenia oraz gwiazda estrady – Bogumiła Bartnik, która skradła serca obecnych na sali swoją naturalnością, pasją do gry na konsoli oraz tego, że „przeleciała Hitmana”! Yeah! (Pod nazwiskami linkuję do blogów, serio, warto tam zajrzeć, bo to wyjątkowi ludzie i wielu młodszych blogerów mogłoby im jeno buty czyścić).

Statystowanie u Sławomira Idziaka ?

Tak. Dokładnie tak! Chyba to sobie wpiszę do cv. Powstał 30 sekundowy film nakręcony ręką Sławomira Idziaka, w którym występuję! Na ten nieziemski pomysł wpadł Jacek Kotarbiński, a całe wystąpienie oraz nasze wygibasy na scenie można obejrzeć tu. A Sławomir Idziak – cóż, człowiek, tyle utalentowany, co skromny. Na kilka podejść i pytań o wskazówki do kręcenia videoblogów za każdym razem odpowiadał: „Ja się na tym nie znam, tu ekspertami jesteście wy”. I jak go nie kochać?

Masaż serca, czyli masa wzruszeń

Pierwszy dzień zaczęliśmy z mocnym przytupem. Przez większość przedpołudnia siedziałam ze zmiażdżonym sercem i łzami w oczach. Najpierw Marcin Ogdowski opowiadał o swoich blogach -reportażach z wojen w Afganistanie i na Ukrainie (a wypowiedź ta była suto okraszona zdjęciami z linii frontu), a potem dzieła zniszczenia dopełnił Jakub Górnicki opowiadając o swojej wyprawie z Konradem Kruczkowskim na Węgry do pierwszych powstających tam obozów dla uchodźców.

Drgałam w środku, choć na sali wcale nie było zimno. Opowieści były prawdziwe i przejmujące i zaglądały głęboko w człowieka. Na obiad poszłam w marnym nastroju – z przeświadczeniem miałkości tego, co robię. Po czym uświadomiłam sobie, że nie każdy może zostać reporterem wojennym, ale każdy z nas może zmieniać na lepsze świat – choćby na tym małym bliskim poletku.

Sposobność poznania ludzi, których na co dzień czytam i oglądam

Podobnie ja pewnie wielu z Was korciła mnie możliwość zweryfikowania swojego obrazu danej osoby, którą znam jedynie z bloga lub youtuba z rzeczywistością. Możliwości pojawiło się kilka, ale tu rolę szczególna i najbliższą memu sercu odegrała Klaudyna Hebda, która gdzieś na łamach bloga wcześniej się już pojawiła. Przegadałyśmy pół wieczora, dostałam od niej przecudny olejek pomarańczowy i mogę zaręczyć – jest dokładnie tą samą cudowną Klaudyną, którą możecie obserwować na blogu! <3

Najpiękniejszą stroną Blog Forum Gdańsk było po prostu bycie tam

Czapki z głów dla organizatorów. Konferencja przygotowana była w sposób wręcz mistrzowski – zarówno pod względem organizacyjnym, jak i merytorycznym. Najlepszym dowodem na wielkie zaangażowanie ludzi w ten projekt były łzy, które pojawiły się na twarzy Aleksandry Mokwy reprezentującej Miasto Gdańsk i współprowadzącej z Radkiem Kotarskim całą imprezę. Misja została spełniona i brawa podziękowania sprawiły, że tama puściła. To było bardzo wzruszające i prawdziwe.

Blog Forum Gdańsk to wyjątkowo interesujący goście, świetne panele dyskusyjne, wartościowe warsztaty i przemiła wieczorna impreza. To świetny organizator – miasto Gdańsk i misja zmieniania świata na lepsze.
Wracam zainspirowana i pełna wiary. . Wiem, że czasem sami pracujemy sobie na łatkę lajkożebraków i kolekcjonerów klików. Radością mnie jednak napełnia myśl, że drogę na szczyt wydeptują sobie blogi niosące ze sobą prawdziwą wartość. I to one – przez edukację i małymi krokami przykładają się do tych prawdziwych, długotrwałych zmian w ludzkiej świadomości. I jedna, jedyna obawa jaką mam dotyczy tego, czy dostanę się ponownie za rok. ?

fot. tytułowe Paweł Wyszomirski! Dziękuję!

Leave a Response