Czosnek — sądzę, że tej rośliny nie trzeba nikomu przedstawiać. Zna ją każdy, bez wyjątku. To prawdziwa skarbnica substancji odżywczych. Zdaniem naszych babć naturalny antybiotyk, skuteczny w łagodzeniu objawów grypy czy przeziębienia. W opinii kucharzy idealny dodatek do sosów, dań mięsnych, ryb i sałatek. A co na jego temat sądzi młodzież? To dla nich sposób na trądzik! Patrząc na jego właściwości, ten na pozór szalony pomysł wydaje się być całkiem sensownym rozwiązaniem. W końcu w naturze istnieje wiele przyjaznych naszej skórze składników. Rumianek łagodzi podrażnienia, kasztanowiec zwalcza obrzęki, miód doskonale wygładza i nawilża ciało. Można by wymieniać bez końca! Czy czosnek dołączy do tego prestiżowego grona? W jakiej postaci najlepiej go stosować? Jak długo powinna trwać kuracja? Kiedy pojawiają się pierwsze efekty? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziecie w dalszej części wpisu!
Czytaj również: Nonacne — dobre tabletki na trądzik!
Czosnek właściwości potwierdzone badaniami! 
Czosnek to roślina zaliczana do rodziny amarylkowatych — obejmuje ponad 700 gatunków! Jej właściwości zostały szeroko zbadane i opisane w fachowej literaturze. Na ich podstawie można stwierdzić, iż czosnek posiada wiele cennych dla naszego organizmu właściwości. Jeden mały ząbek zawiera kilkanaście związków aktywnych!
- Saponiny
- Flawonoidy
- Aminokwasy
- Witaminy: A, C, B1, B2, PP
- Potas
- Wapń
- Magnez
- Kobalt
- Chrom
- Nikiel
To jeden z najsilniejszych, naturalnych przeciwutleniaczy! Wzmacnia układ immunologiczny, obniża ciśnienie krwi, usprawnia trawienie, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się organizmu, chroni przed rakiem! A jak wpływa na skórę? Według badań z 2014 roku może hamować wzrost niektórych bakterii i grzybów.[1] Funkcję tę zawdzięcza allicynie. To właśnie ona odpowiada za „super moc” czosnku, a przy okazji jego charakterystyczny zapach. Ten naturalny związek chemiczny jest 15 razy silniejszy niż penicylina! Niektóre źródła podają, że żołnierze okładali nim rany w celu uniknięcia zakażenia. Czasy się zmieniły, dzisiaj stosuje się ją na trądzik.
Czytaj również: Visaxinum D prawdziwe opinie 2020
Czosnek na pryszcze
Trend ten zapoczątkowała zagraniczna influencerka Farah Dhukai. Gwiazda zamieściła w sieci filmik, na którym to aplikuje czosnek na zmienione chorobowo miejsce na brodzie. Rano budzi się z gładką i promienną cerą, wolną od niedoskonałości. Video może pochwalić się rekordową liczbą wyświetleń. Choć zostało opublikowane w 2016 roku, nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem — i nie ma się czemu dziwić, co trzecia Polka skarży się na problemy z cerą. Trądzik już dawno temu przestał być domeną osób młodych, diagnozuje się go również wśród dorosłych! Obliczono, że przypadłość ta dotyczy ponad 50 proc. kobiet i 42,5% mężczyzn. Jaka jest jego przyczyna? Winne są geny, hormony, dieta, kosmetyki? A może propionibacterium acnes? To nieurzęsiona bakteria beztlenowa aktywująca substancje prozapalne, współodpowiada za takie objawy jak:
- grudki
- krostki
- wzmożony łojotok
- zaskórniki
- nacieki
- guzki
Zdaniem Farah zawarta w czosnku glicyna zmniejsza jej aktywność, redukując tym samym zmiany.
Metoda Farah Dhukai krok po kroku
- Czosnek zgnieć lub nakrój, wówczas uaktywni swoją prozdrowotną moc.
- Przyłóż do miejsca objętego trądzikiem.
- Potrzyj.
- Połóż się spać.
„Wypróbuj, to naprawdę działa!” — zapewnia Farah. Dermatolodzy nie są, co do tego przekonani. Oto dlaczego: czosnek jest cudowną rośliną, naturalnym rozwiązaniem na wiele trapiących nas dolegliwości. Walczy z podwyższonym poziomem cholesterolu, nadciśnieniem, infekcjami oraz wieloma innymi dysfunkcjami Niestety, stosowany zewnętrznie może powodować przykre dolegliwości. Świąd, pieczenie, wysypka, liczne zaczerwienienia — tak wyglądają objawy kontaktowego zapalenia skóry. Osoby, które je u siebie zaobserwują, powinny zaprzestać jego stosowania!
Czosnek na trądzik opinie Internautek
W sieci nie brakuje opinii nastolatek oraz dorosłych już kobiet, które zdecydowały się przetestować metodę Farah Dhukai na sobie. Zdania co do jej skuteczności w leczeniu trądziku są podzielone. Z pewnością nie jest to rozwiązanie dla osób ze skórą wrażliwą, skłonną do alergii. Pacjenci zmagający się z ciężką odmianą choroby — podskórnymi grudkami czy naciekami również mogą się zawieźć.
Źródło: https://kobieta.wp.pl
Czosnek na pryszcze alternatywa
Istnieją zdecydowanie skuteczniejsze i bezpieczniejsze sposoby leczenia trądziku niż ten. Dzisiaj stawia się na nowoczesne metody. Do lamusa odchodzą domowe sposoby — wyciskanie, mechaniczne oczyszczanie, regularne wystawianie twarzy na słońce. Woda utleniona, soda oczyszczona, pasta do zębów na pryszcze to też już przeżytek! Świadomość działań jest coraz większa — i słusznie. Tego typu eksperymenty z reguły kończyły się tragicznie. Przynosiły więcej szkody niż pożytku, potęgowały charakter zmian! Jaką zatem strategię obrać? Najlepiej działać na kilku polach. Z drobnymi niedoskonałościami jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, cięższe wymagają konsultacji dermatologa.
Najlepsze tabletki na trądzik! Ranking 2020!
Tabletki | Ocena | Oferta |
---|---|---|
Nonacne | 5.0 | Sprawdź! |
Royal Skin 500 | 4.2 | Sprawdź! |
Derminax | 3.9 | Sprawdź! |
Co na trądzik? Lista polecanych sposobów!
Niżej zaprezentowane metody stosuje się w celu złagodzenia objawów trądziku, poprawy wyglądu cery, przyspieszenia regeneracji skóry. Są odpowiednie również dla osób zmagających się z bliznami. Najczęstszą przyczyną trądziku są zaburzenia hormonalne związane z okresem dorastania, które prowadzą do wzmożonej produkcji sebum. Aczkolwiek do czynników sprzyjających rozwojowi choroby zalicza się również: agresywne kosmetyki, stres, złą dietę. Z tych właśnie względów należy działać na kilku polach — pielęgnacja, żywienie, suplementacja.
Kosmetyki na trądzik
Błędem jest stosowanie silnych kosmetyków antybakteryjnych! Cera trądzikowa wymaga wyjątkowo delikatnej pielęgnacji! Składa się na nią: oczyszczanie twarzy, tonizacja, złuszczanie i nawilżanie. Uzupełnieniem tych działań są preparaty punktowe oraz maseczki. Kupując krem, żel czy piankę należy zwrócić uwagę na skład. Szczególnie polecane są produkty apteczne, wolne od substancji drażniących czy alergizujących — najlepiej z jednej serii.
Dieta na trądzik
Dieta ma niebagatelny wpływ na kondycję naszej skóry! Na jej niekorzyść działają przede wszystkim produkty wysokoprzetworzone: chipsy, słodycze, fast-foody, napoje gazowane. Oznacza to tym samym, że warto je wyeliminować ze swojej diety. Należy również ograniczyć alkohol, ostre przyprawy i nabiał — tak nabiał. Badania naukowe z 2016 roku wykazały, że mleko i jego przetwory sprzyjają powstawaniu zmian skórnych! [2] Z drugiej jednak strony zdaniem Instytutu Żywności i Żywienia powinniśmy je spożywać codziennie. Jak wybrnąć? Nie wykluczajmy ich do zera, ograniczajmy, obserwujmy — pierwsze, pozytywne zmiany powinny pojawić się po ok. 2 tygodniach. Co warto włączyć do swojego jadłospisu? Metodyka wykazała, że u osób zmagających się z trądzikiem często obserwuje się niedobory witamin i minerałów. Sugeruje się więc, że dieta bogata w te składniki może przynieść pozytywne rezultaty — pozytywnie wpłynąć na stan cery.
Witamina E — wykazuje właściwości przeciwzapalne, przyspiesza gojenie się ran. Doskonały
m źródłem witaminy E są orzechy, ciemne pieczywo, oleje roślinne.
Cynk — stymuluje produkcję kolagenu, przyspiesza regenerację skóry, usprawnia procesy wyd
alnicze odpowiedzialne chociażby za produkcję łoju. Do najlepszych źródeł tego pierwiastka zalicza się: mięso, jaja, orzechy, nasiona, otręby, kiełki, cebulę, czosnek, ryby, owoce morza.
Karotenoidy — chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dieta bogata w warzywa i owoce uzupełni ich niedobory. Na liście szczególnie polecanych znajdują się: pomidory, papryka, marchew, brokuły, boćwina, natka pietruszki, dynia, cykoria, szpinak, szczaw, morele, brzoskwinie, jabłka.
Kwasy tłuszczowe Omega-3 — wykazują silne właściwości przeciwzapalne, nawilżają i odżywiają skórę. Warto wprowadzić do diety ryby, orzechy, nasiona.
Witaminy z grupy B — łagodzą objawy trądziku. Najwięcej jest ich w warzywach strączkowych, orzechach, jajach, ziemniakach, drożdżach, ciemnym pieczywie, wątróbce.
Błonnik — oczyszcza skórę z toksyn. Znajdziemy go w produktach pełnoziarnistych, warzywach, owocach.
Siarka — to pierwiastek od ponadprzeciętnych właściwościach. To właśnie dzięki niemu włosy są gęste i lśniące, a skóra gładka i promienna. Najlepszym źródłem siarki są produkty bogate w białko: mięso, jaja. Ponadto można ją znaleźć w czosnku, cebuli, kapuście, brokułach, chrzanie.
Woda — sama w sobie nie ma wartości odżywczych, jednak jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiada za szereg procesów — usuwa toksyny, oczyszcza, nawilża. Zaleca się wypijanie ok. 2 litrów wody dziennie.
Tabletki na trądzik bez recepty
Tabletki są doskonałym uzupełnieniem diety i pielęgnacji — pod warunkiem że odpowiadają potrzebom cery. Zawierają w swoim składzie substancje wspomagające walkę z trądzikiem:
- witaminy
- minerały
- naturalne ekstrakty roślinne
Przynoszą bardzo zadowalające efekty u osób zmagających się z nieestetycznymi krostkami, łojotokiem, rozszerzonymi porami. W poważniejszych stanach, kiedy zmiany przyjmują postać ropni, cyst czy guzów zaleca się antybiotykoterapię. Za jeden ze skuteczniejszych preparatów uchodzi Nonacne. Charakteryzuje się on unikalną formułę i bardzo dobrym działaniem. Zwalcza bakterie, oczyszcza skórę, niweluje niedoskonałości, ogranicza produkcję sebum.
Zabiegi na trądzik
Zabiegi na trądzik pełnią tę samą funkcję, co tabletki — uzupełniającą. Regularnie wykonywane zmniejszą objawy trądziku, pomogą utrzymać skórę w dobrej kondycji. Każdy może z nich skorzystać. Oferta gabinetów jest naprawdę szeroka! Mikrodermabrazja, peeling z wykorzystaniem kwasów, laser frakcyjny, naświetlanie lampami LED. O pomoc w wyborze warto poprosić profesjonalistę — dermatologa lub kosmetologa.
Czytaj również: Maseczka z aspiryny na trądzik
Podsumowanie
Rozszerzone pory, grudki, zaskórniki, wzmożony łojotok — chcąc oszczędzić na profesjonalnych metodach, sięgamy po domowe sposoby na trądzik. Niestety, niektóre z nich mogą nam zaszkodzić. Czosnek na pryszcze to zdecydowanie zły pomysł. Ta metoda może przynieść więcej szkody niż pożytku — grozi kontaktowym zapaleniem skóry. Zmiana nawyków wydaje się być zdecydowanie lepszym wyborem. Jeśli jednak nie przyniesie oczekiwanych efektów, warto wybrać się do specjalisty.
Źródła:
Katarzyna - 19 czerwca, 2020 @ 13:13
No właśnie, jak przeczytałam o metodzie „na czosnek” to szeroko oczy otworzyłam. Czosnek jest świetny na mnóswto sytuacji, ale na pryszcze bym odradzała…
Słodko Słodka - 19 czerwca, 2020 @ 16:03
Nigdy nie miałam trądziku, ani zbyt wielu pryszczy a czosnek w kuchni uwielbiam i przemycam ile wlezie 🙂
lukaszmakeup.pl - 20 czerwca, 2020 @ 11:17
Jakoś sobie nie wyobrażam używać czosnku szczególnie z marketu) na twarz …
beti - 22 czerwca, 2020 @ 10:59
Nie wiedziałam, że czosnek dobrze działa na pryszcze 😉