Hyde Park

8 najlepszych prezentów dla dziecka

20 grudnia 2015

Jeśli weszliście tu w poszukiwaniu listy gadżetów dla dzieci, które można zapakować i jeszcze w tym roku podrzucić pod choinkę to muszę Was rozczarować. To tu ich nie znajdziecie, choć mogę podrzucić linki do innych blogów, które takie zestawienia robią w całkiem fajny sposób. Nie będzie o robotach, tabletach, najmodniejszych lalkach, czy gadżetach z Gwiezdnych Wojen. Tych dzieci mają w bród i same doskonale komunikują kolejne marzenia. Ale o to, co najcenniejsze rzadko proszą. Oto 8 najlepszych prezentów, jakie możesz podarować swojemu dziecku w 2016 roku:

8 najlepszych prezentów dla dziecka

1. Obejrzyjcie „Dzieci z Bullerbyn”. Do książki nikogo przekonywać nie trzeba i zakładam, że w większości domów jest w użytku, ale adaptacja filmowa jest po prostu magiczna. W pełni oddaje niezwykłość książkowej historii i przywołuje do życia to wszystko, co urosło w naszej wyobraźni. Czaruje, śmieszy do łez, zachwyca wylewającą się z ekranu naturą i kolorami. Dzieciom pokazuje świat radosnych zabaw sprzed czasów gier, komputerów, a nawet klocków Lego, u dorosłych wywołuje łezkę w oku i niedookreśloną tęsknotę.

8 najlepszych prezentów dla dziecka

2. Wybierzcie się razem pod namiot. Domyślam się, że może to być wyzwanie i dla niektórych dorosłych, ale warto przemóc swój strach przed pająkami (lub innymi potencjalnymi nieproszonymi gośćmi) i względną niewygodą. Nauczcie dziecko się życia blisko natury, dajcie mu możliwość sprawdzenia się w bardziej wymagających sytuacjach. Dzieci to kochają. Buduje to ich wartość siebie, wiarę w swoje możliwości, odpowiedzialności dla siebie i innych. Pamiętam jeden z najbardziej przejmujących poranków mojego życia. Weekend majówkowy nad Biebrzą. Było o wiele zimniej, niż się spodziewaliśmy, spaliśmy we trójkę przytuleni do siebie. Obudził nas bardzo chłodny poranek i krzyk stada przelatujących żurawi.

8 najlepszych prezentów dla dziecka

3. Nauczcie się czegoś wspólnie. Nie chcę Was rozczarować, ale Wasze dziecko może już zdawać sobie sprawę, że jednak… nie wiecie wszystkiego 😀 W miejscu wszechwiedzącej istoty budujcie siebie jako człowieka, który ciągle się uczy i nadal chce rozwijać. Stara prawda głosi, że nasze dziecko nie stosuje się do tego, co do niego mówimy, a naśladuje nasze zachowanie. Pokażmy na własnym przykładzie, że nawet dorosły człowiek jest chłonny nowej wiedzy i umiejętności. My na przykład razem uczymy się pływać, a ostatnio zaczęliśmy się uczyć podstawowych zwrotów w języku migowym.

8 najlepszych prezentów dla dziecka

4. Dzielcie pasję. Wspólna pasja to spędzanie czasu w stanie największej ekscytacji, to powód do rozmów i dyskusji, a przede wszystkim nawiązywanie więzi. U nas poszło łatwo, bo Filip chyba z mlekiem matki wypił zamiłowanie do fantasy i sci-fi, w końcu którego ośmiolatka trzeba namawiać do Gwiezdnych Wojen? Kuliminacją tej wspólnej pasji był tegoroczny wyjazd na Starforce, czyli Zlot Miłośników Gwiezdnych Wojen, który odbywa się w Toruniu. Noce przygotowań (przede wszystkim szycie kostiumów) i niewygoda (spaliśmy we czwórkę na łóżku dla dwojga) w niczym nam nie przeszkodziły. Spędziliśmy w Toruniu niezwykły weekend, wzięliśmy udział w pochodzie, który przemaszerował przez toruńską starówkę, cały dzień paradowaliśmy w strojach, stanowiąc niezłą atrakcję turystyczną, a przede wszystkim byliśmy razem i dzieliliśmy te same emocje.

8 najlepszych prezentów dla dziecka

5. Zwiedzajcie Polskę. Podróże kształcą, oczywiste. Jeśli podobnie jak nas nie stać Cię na wojaże z dzieckiem po świecie? Nic straconego, mamy naprawdę kawał pięknego kraju, który warto pokazać dziecku. To naturalny sposób poznawania przyrody, geografii, historii – bez siedzenia w ławce i wkuwania. Nam udało się zwiedzić sporo, choć o wiele więcej jeszcze zostało. W zeszłym roku zaliczyliśmy choćby Kraków, Szczyrk, Pszczynę , o której Wam pisałam, Frombork, zamek w Gniewie, Miasteczko Westernowe, wspomniany przed chwilą Toruń i pewnie jeszcze kilka, o których zapomniałam. A na przykład specjalnością Dziadka jest zabieranie Filipa do kopalni, z których zwiedził już kopalnię soli w Wieliczce, kopalnię węgla kamiennego w Zabrzu oraz kopalnię srebra w Tarnowskich Górach. Wolimy inwestować w doświadczenia, niż rzeczy.

8 najlepszych prezentów dla dziecka

6. Zdobądźcie szczyt górski. Kocham góry i czasem jest mi smutno, że mieszkam teraz od nich tak daleko. Co dla niektórych może dziwne, wolę góry latem, niż zimą, choć na nartach też jeżdżę. Klimat wypraw górskich ma jednak w sobie coś niezwykle pociągającego, można poczuć dzikość natury, jej niekiełznaną do końca przez człowieka siłę, pobyć chwilę bliżej Boga. Każdego roku staramy się być w górach choć raz i do tej pory wspólnie z Filipem zaliczyliśmy między innymi Klimczok i Szyndzielnię, Czantorię, górę Żar, ale byliśmy też w Skalnym Mieście w Czechach. Góry hartują i zbliżają. A naszym celem na rok kolejny są Bieszczady, w których jeszcze nie byliśmy.

8 najlepszych prezentów dla dziecka

7. Gotujcie razem. Pewnie wielu z Was pomyśli teraz „no, przecież gotuję”. I bardzo dobrze! To dla dziecka ogromna zabawa i nauka samodzielności. To naturalna terapia integracji sensorycznej (różne faktury, ugniatanie), a dla starszych świetny trening odmierzania i liczenia. Pierniczki, czy pizza to świetne rozwiązanie. A potem jaka frajda z jedzenia 😀

8 najlepszych prezentów dla dziecka

8. Pomagajcie. Uczcie dzieci wrażliwości na potrzeby innych. Marzę, by nie żyć w społeczeństwie samolubnych i zapatrzonym w siebie ludzi. Dzieci wrażliwość i podejście do słabszych wynoszą z domu – jesteśmy sztancą. Szczególnie w tych wyjątkowych momentach roku staramy się dawać coś z siebie. W zeszłym roku chcieliśmy sprawić radość bliskiej osobie w trudnej sytuacji, a na Dzień Dziecka organizowaliśmy w klasie Filipa paczkę dla domu dziecka. W tegoroczne Boże Narodzenie, ze względu na gorszą sytuację finansową, było skromniej – dorzuciliśmy się tylko do Szlachetnej Paczki organizowanej przez znajomych, ale i tu Filip fizycznie dorzucił część pieniędzy ze skarbonki na kupno koca. I uświadomił sobie, że są ludzie, dla których posiadanie ciepłego koca jest marzeniem.

To moje sposoby na budowanie więzi z dzieckiem, czyli 8 najlepszych prezentów dla dziecka, którymi warto je obdarowywać przez cały kolejny rok. Co dodalibyście od siebie?

Jestem przekonana, że te wpisy też Ci się spodobają!